Fiskus żąda VAT od dopłat dla przewoźników

autor: Patrycja Dudek26.08.2020, 07:45; Aktualizacja: 26.08.2020, 07:45
Wątpliwości dotyczyły tego, czy dopłata ta jest objęta VAT. Zgodnie z art. 29 a ust. 1 ustawy o VAT dotacja wpływa na podstawę opodatkowania, gdy ma bezpośredni wpływ na cenę, w tym wypadku – na cenę sprzedawanych biletów.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy dopłata ta jest objęta VAT. Zgodnie z art. 29 a ust. 1 ustawy o VAT dotacja wpływa na podstawę opodatkowania, gdy ma bezpośredni wpływ na cenę, w tym wypadku – na cenę sprzedawanych biletów.źródło: ShutterStock

Refundacja na utrzymanie połączeń autobusowych na terenie powiatu jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług – stwierdził dyrektor KIS w interpretacji.

Spytała o to spółka, która zawarła z powiatem umowę o świadczenie usług publicznego transportu zbiorowego. Chodziło o przewozy autobusowe na dwóch liniach komunikacyjnych. Spółka poinformowała, że ceny za bilety na tych trasach ustala wyłącznie sama, a wpływy z ich sprzedaży nie są przekazywane do powiatu, tylko stanowią dochód spółki i są opodatkowane VAT.

Niezależnie od tego spółka dostaje od powiatu dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Ma ono formę rekompensaty wyliczonej według faktycznie przejechanych kilometrów. Dopłata wynosi 1 zł do 1 wozokilometra i ma za zadanie wyrównać koszty poniesione w związku ze świadczeniem usługi przewozu osób.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane