statystyki

SLIM VAT to również zmiany w WIS, Tax Free i split paymencie

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska20.08.2020, 07:28; Aktualizacja: 20.08.2020, 07:29
Wiążące informacje stawkowe (WIS) mają być ważne trzy lata. Potem podatnik mógłby wystąpić o kolejną informację w tym samym zakresie.

Wiążące informacje stawkowe (WIS) mają być ważne trzy lata. Potem podatnik mógłby wystąpić o kolejną informację w tym samym zakresie.źródło: ShutterStock

Wiążąca informacja stawkowa będzie ważna tylko przez trzy lata, ale za to będzie można pytać o towary objęte mechanizmem podzielonej płatności. Procedura zwrotu VAT podróżnym będzie zelektronizowana.

Uściślone zostaną też przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności.

Wynika to z opublikowanego już projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, zwanego potocznie slim VAT (od angielskich słów: simple, local and modern). Zasadniczo ma on wejść w życie od 1 stycznia 2021 r. (z niewielkimi wyjątkami).

O założeniach tego projektu w zakresie podatku od towarów i usług pisaliśmy w artykule „MF zapowiada uproszczenia w VAT” (DGP nr 139/2020). Ale oprócz sygnalizowanych już wcześniej przez resort finansów zmian pojawiły się również całkiem nowe propozycje.

Split payment

Projekt doprecyzowuje, że mechanizm podzielonej płatności (z ang. split payment) dotyczy faktur o wartości 15 tys. zł brutto lub większej. Resort nie ukrywa, że zmienia przepisy po pojawieniu się opinii ekspertów, że mechanizm split payment stosuje się wyłącznie przy fakturach o wartości 15 tys. zł brutto.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Księgowy ma już dość(2020-08-21 07:47) Zgłoś naruszenie 00

    Uproszczenia poniekąd są, ale trzeba mieć na uwadze to, że ułatwienia są pewnego rodzaju pułapkami. Wynika to z nieostrych przepisów. Dla przykładu nowelizacja art. 29a ust 17 (nowy) -> "W przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania". Za okres w którym powstała przyczyna jest pułapka i wymaga interpretacji co to za okres.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane