statystyki

Od dzierżawy kontenera i cysterny jest podatek u źródła

autor: Łukasz Zalewski18.08.2020, 17:00
Zasadniczo pobiera się go ‒ zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT – m.in. od przychodów za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego. Również z art. 12 ust. 3 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podatkiem u źródła mogą być objęte należności licencyjne m.in. za użytkowanie urządzenia przemysłowego.

Zasadniczo pobiera się go ‒ zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT – m.in. od przychodów za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego. Również z art. 12 ust. 3 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podatkiem u źródła mogą być objęte należności licencyjne m.in. za użytkowanie urządzenia przemysłowego.źródło: ShutterStock

Zbiorniki nie muszą być związane z linią produkcyjną. Skoro jednak są niezbędne do wyprodukowania jogurtów z wkładem owocowym lub warzywnym, to od ich dzierżawy trzeba pobrać daninę – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę z branży spożywczej, która produkuje i sprzedaje tzw. wsady owocowe i warzywne do produkcji jogurtów i innych wyrobów mleczarskich oraz wyrobów cukierniczych. Do ich transportu spółka wykorzystuje specjalne kontenery przystosowane do przechowywania i przewozu wsadów. Muszą być one szczelne i nadawać się do pakowania pod ciśnieniem. Spółka ich nie posiada, więc dzierżawi je od podmiotów z Niemiec, podobnie jak cysterny na syropy cukrowe.

Spór sprowadzał się do tego, czy kontenery i cysterny należy uznać za urządzenia przemysłowe i w konsekwencji czy od opłat uiszczanych za ich dzierżawę spółka musi pobierać w Polsce tzw. podatek u źródła.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane