statystyki

Estoński CIT albo niemiecka rezerwa inwestycyjna

autor: Mariusz Szulc29.07.2020, 07:53; Aktualizacja: 29.07.2020, 07:53
Dla przedsiębiorców, którzy nie chcą stracić możliwości korzystania z obecnie funkcjonujących ulg podatkowych, Ministerstwo Finansów szykuje inne rozwiązanie, wzorowane na przepisach funkcjonujących obecnie w Niemczech. Przedsiębiorca musiałby opracować kilkuletni plan inwestycji, a przeznaczone na niego środki wpłacać na specjalny fundusz. Dokonywane od niego odpisy zaliczałby do kosztów uzyskania przychodu.

Dla przedsiębiorców, którzy nie chcą stracić możliwości korzystania z obecnie funkcjonujących ulg podatkowych, Ministerstwo Finansów szykuje inne rozwiązanie, wzorowane na przepisach funkcjonujących obecnie w Niemczech. Przedsiębiorca musiałby opracować kilkuletni plan inwestycji, a przeznaczone na niego środki wpłacać na specjalny fundusz. Dokonywane od niego odpisy zaliczałby do kosztów uzyskania przychodu.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy, którzy obawiają się utraty ulg podatkowych po wyborze estońskiego CIT, będą mogli wybrać inne rozwiązanie. Będą odliczać specjalne odpisy jeszcze przed zakończeniem inwestycji.

W tym celu trzeba będzie założyć specjalny rachunek inwestycyjny. Jeśli jednak zgromadzone na nim pieniądze nie zostaną wydane na cele inwestycyjne albo w ogóle nie zostaną wydatkowane w określonym czasie, to firma będzie musiała wycofać odpisy z kosztów, czyli powiększyć swój dochód do opodatkowania.

O szykowanych przez resort finansów dwóch nowych rozwiązaniach dla firm poinformował wczoraj wiceminister finansów Jan Sarnowski na konferencji, podczas której prezentowany był raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Estoński CIT dla polskich MŚP”.

Oba rozwiązania miałyby obowiązywać już od 2021 r. Na razie mowa jest tylko o założeniach. Projekt ustawy ma być opublikowany w przyszłym tygodniu.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane