statystyki

Przywilej korporacyjny, który wiąże się także z obowiązkami. Ich nieprzestrzeganie może grozić odpowiedzialnością karną

autor: Leszek Jaworski25.07.2020, 12:00
Jedną z profesji, której przedstawiciele mogą się pochwalić tajemnicą zawodową, są doradcy podatkowi.

Jedną z profesji, której przedstawiciele mogą się pochwalić tajemnicą zawodową, są doradcy podatkowi.źródło: ShutterStock

Środowisko księgowych stara się, aby kwestia tajemnicy zawodowej została prawnie uregulowana. Jak zaznaczają jego przedstawiciele, zawód księgowego powinien, po pierwsze, zostać zaliczony w sposób ustawowy do profesji zaufania publicznego, a po drugie, trzeba mu przypisać odpowiednie atrybuty. Jednym z nich powinna być właśnie tajemnica zawodowa i prawna ochrona, z której korzysta wiele profesji.

Warto sprawd zić jak właśnie inne zawody mają te kwestie uregulowane prawnie. Może bowiem nie trzeba wywarzać otwarty ch drzwi i skorzystać z już sprawdzonych rozwiązań. Obecnie tajemnicą zawodową w majestacie prawa mogą się zasłaniać m.in. adwokaci, radcy prawni, notariusze, a także sędziowie. Oprócz zawodów z dziedziny prawniczej tajemnica zawodowa jest też kluczowa w przypadku lekarzy, pielęgniarek i położnych, farmaceutów, psychologów czy biegłych rewidentów. Przy czym przywilej nieudzielania informacji nawet organom państwa powiązany jest z licznymi obowiązkami.

Zdefiniowanie pojęcia

Analizując tajemnicę zawodową w różnych branżach, warto na początku zastanowić się, czym ona jest. Zwłaszcza że ani przepisy krajowe, ani unijne nie zawierają definicji tajemnicy zawodowej. – Przez tajemnicę zawodową należy rozumieć uprawnienie do wejścia w posiadanie sekretu (informacji poufnej) oraz bezwzględny obowiązek zachowania tej informacji w tajemnicy – tłumaczy dr Magdalena Zwolińska, adwokat z kancelarii NGL Wiater.

Z kolei dr Magdalena Niziołek, radca prawny, wskazuje, że zgodnie z art. 17 ust. 1 konstytucji w drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. Prawniczka podkreśla, że przestrzeganie tajemnicy jest zarówno przywilejem, jak i obowiązkiem korporacyjnym.

– Stanowi ona fundament niezbędny do prawidłowego ukształtowania relacji zaufania pomiędzy przedstawicielem określonej profesji a podmiotem, który udostępnia wrażliwe informacje, w tym dane podatkowe – mówi dr Niziołek. I dodaje, że przepisy regulujące funkcjonowanie zawodów zaufania publicznego traktują tajemnicę zawodową jako obowiązek ciążący na osobach wykonujących te zawody. Przy czym z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego wynika, że tajemnica zawodowa nie służy osobom wykonującym zawód zaufania publicznego, lecz ich klientom.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Księgowy(2020-07-27 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram. W dobie obecnych zmian przyda się coś takiego. Mam na myśli galopujące zmiany prawa podatkowego i nie tylko, które odbijają się na księgowych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane