statystyki

Księgowi: Też powinniśmy być objęci tajemnicą zawodową

autor: Leszek Jaworski20.07.2020, 06:01; Aktualizacja: 20.07.2020, 11:12
Problem jest bardzo złożony. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że w Polsce księgowy nie podlega szczegółowym regulacjom prawnym. Odmiennie doradca podatkowy i biegły rewident, oni są zawodami zaufania publicznego, a fundamentalną zasadą ich wykonywania jest prawnie chroniony obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. - zwraca uwagę Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i doradca podatkowy.

Problem jest bardzo złożony. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że w Polsce księgowy nie podlega szczegółowym regulacjom prawnym. Odmiennie doradca podatkowy i biegły rewident, oni są zawodami zaufania publicznego, a fundamentalną zasadą ich wykonywania jest prawnie chroniony obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. - zwraca uwagę Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i doradca podatkowy.źródło: ShutterStock

Ten przywilej ustawy przyznają licznym profesjom. Niestety nie dotyczy księgowych, a przecież chodzi często o ten sam zakres informacji i tego samego klienta. Ich zdaniem nadszedł czas na zmiany, wszystko jednak zależy od ustawodawcy.

Wiele zawodów zaufania publicznego korzysta ze specjalnego prawa, jakim jest tajemnica zawodowa. Lista branż, które muszą zachować poufność ujawnionych przez klienta informacji, jest długa. Obejmuje ona zawody prawnicze, medyczne, farmaceutów, psychologów i psychiatrów. Próżno wśród nich szukać jednak księgowych. A przecież księgowy wie o swoim kliencie (przedsiębiorcy) niejednokrotnie więcej niż np. adwokat, radca prawny czy nawet doradca podatkowy. Co więcej, niejednokrotnie to księgowy na początek udziela wskazówek, zanim przedsiębiorca ostatecznie skorzysta z pomocy adwokata czy doradcy podatkowego. Zna zatem wszystkie tajemnice firmy w większym zakresie niż doradca podatkowy. Ale to ten ostatni może się zasłaniać tajemnicą zawodową np. w stosunku do komornika sądowego. A księgowy już nie.

Zawód (nie)zaufania publicznego

– Zawód księgowego, choć nie jest ustawowo określony jako zawód zaufania publicznego, to ja go tak traktuję – podkreśla Elżbieta Woźnicka, prezes zarządu „EURO ROMB” Sp. z o.o. – Mam dostęp do wielu informacji, znam dane wrażliwe moich klientów, ponieważ niedoinformowanie lub praca na błędnych założeniach może skutkować złymi decyzjami – podkreśla . Według niej nie wszystkie znane jej fakty powinny być znane komukolwiek innemu. – Posłużę się przykładem. Przychodzi do mnie nowy klient, spisujemy umowę, w której zawieramy wiele warunków naszej współpracy. Ustalamy również zakres otrzymywanych przez mnie informacji, a to jest więcej niż na spowiedzi. Aby prawidłowo prowadzić księgowość firmy, odpowiadać na pytania i doradzać kierunek rozwoju, muszę wiedzieć wszystko. Klienci podejmują różne decyzje i jeśli nie są one konsultowane z księgowym, mogą mieć fatalne skutki. Czasami bywa, że kontrahent mojego klienta narzuci mu warunki, które nie są zgodne z przepisami i wówczas musimy znaleźć zgodne z prawem wyjście z sytuacji. Muszę posiadać o tym wiedzę, lecz nie wolno mi się nią dzielić, bo stracę zaufanie klienta – wyjaśnia księgowa. I dodaje, że podobne sytuacje nie należą do rzadkości, zdarza się, że aby pomóc klientowi wybrnąć z działań, w które zabrnął w dobrej wierze, konsultuję się z doradcami podatkowymi. – Tu dochodzi do sytuacji paradoksalnej – doradca podatkowy ma możliwość i prawo skorzystania z tajemnicy zawodowej, a my? – pyta Elżbieta Woźnicka. Jej zdaniem księgowi również powinni mieć status zawodu zaufania publicznego.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane