NSA: Spłata zobowiązania to nie dochód

autor: Katarzyna Jędrzejewska14.07.2020, 08:26; Aktualizacja: 14.07.2020, 08:26
Sąd wyjaśnił, że choć rzeczywiście cena zbycia nie musi być wyrażona w pieniądzu i może być nią także zwolnienie z długu lub potrącenie wierzytelności wzajemnych, to jednak wątpliwe jest samo twierdzenie fiskusa, że czynność ta ma charakter ekwiwalentny i że korzyść majątkową uzyskuje każda ze stron.

Sąd wyjaśnił, że choć rzeczywiście cena zbycia nie musi być wyrażona w pieniądzu i może być nią także zwolnienie z długu lub potrącenie wierzytelności wzajemnych, to jednak wątpliwe jest samo twierdzenie fiskusa, że czynność ta ma charakter ekwiwalentny i że korzyść majątkową uzyskuje każda ze stron.źródło: ShutterStock

Przeniesienie prawa własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu hipotecznego obciążającego tę nieruchomość nie jest odpłatnym zbyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT – orzekł Naczelny Sąd Administarcyjny.

Chodziło o podatniczkę, która dostała w darowiźnie nieruchomość obciążoną hipotekami zabezpieczającymi kredyt zaciągnięty przez darczyńców. Rok później, za zgodą banku, przeniosła na niego własność podarowanej jej nieruchomości. W zamian bank zwolnił ją z długu.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Beata(2020-07-15 17:43) Zgłoś naruszenie 00

    Te wszystkie kosztowe sprawy są dla mnie mega skomplikowane. O ile znam się doskonale na prowadzeniu swojego biznesu, to na tym w ogóle. Na szczeście u nas w firmie zajmuje się tym Ofi Detal, ale i tak podziwiam.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane