statystyki

Darowizna udziału w przedsiębiorstwie jest opodatkowana

autor: Mariusz Szulc, Katarzyna Jędrzejewska08.07.2020, 17:00
podpis, umowa, dokument

Skoro kobieta podaruje córkom udziały w przedsiębiorstwie, a nie całe przedsiębiorstwo, to będzie to opodatkowana dostawa towarówźródło: ShutterStock

Nieodpłatne przekazanie firmy po połowie dwóm osobom nie jest tym samym co wyłączone z VAT zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Uznał zatem, że taka transakcja jest opodatkowana jak każda inna dostawa towarów.

Pytanie zadała kobieta zajmująca się profesjonalnym wynajmem nieruchomości. Taką samą działalność prowadzą również jej córki, z tym że w formie spółki jawnej. Kobieta postanowiła podarować im po połowie udziałów swojej firmy, a one zadeklarowały, że włączą przedmiot darowizny do własnej spółki i będą kontynuować działalność w niezmienionej formie.

Kobieta uważała, że darowizna udziałów w firmie nie będzie opodatkowana zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. W przepisie tym mowa jest o zbyciu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Kobieta uważała, że darowizna udziałów na rzecz córek będzie formą takiego zbycia. Podkreślała, że choć czasowo zmieni się liczba właścicieli firmy, to ostatecznie przedsiębiorstwo trafi do majątku wyłącznie jednego podmiotu, tj. spółki jawnej, która będzie kontynuować działalność w niezmienionej formie.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane