KIS: Gminy mogą stosować inną metodę obliczania przewspółczynnika VAT

autor: Łukasz Zalewski07.07.2020, 08:42; Aktualizacja: 09.07.2020, 13:45
Spory o to trwają od kilku lat. Głównie, choć nie tylko, dotyczą zakresu odliczenia VAT od inwestycji wodno-kanalizacjnych.

Spory o to trwają od kilku lat. Głównie, choć nie tylko, dotyczą zakresu odliczenia VAT od inwestycji wodno-kanalizacjnych.źródło: ShutterStock

Po latach sądowych sporów dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że gminy, ich jednostki i zakłady mogą stosować inną metodę obliczania przewspółczynnika VAT niż wynikającą z rozporządzenia ministra finansów.

Spory o to trwają od kilku lat. Głównie, choć nie tylko, dotyczą zakresu odliczenia VAT od inwestycji wodno-kanalizacjnych. Znakomitą większość sporów o to wygrywają w sądach gminy, a nie fiskus. W końcu i on dał za wygraną, czego przykładem interpretacja z 29 czerwca 2020 r. (nr 0114-KDIP4-3.4012.139.2020.3.MP).

O co spory

Przez lata dyrektor KIS utrzymywał, że gminy mogą zastosować wyłącznie metodę z rozporządzenia ministra finansów z 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (Dz.U. z 2015 r. poz. 2193).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane