statystyki

Sprzedaż papierów wartościowych nie zawsze z podatkiem Belki

autor: Patrycja Dudek22.06.2020, 20:00
Podatniczka uważała jednak, że mimo sprzedaży nie zapłaci podatku, bo – jak tłumaczyła – nie osiągnęła żadnego dochodu

Podatniczka uważała jednak, że mimo sprzedaży nie zapłaci podatku, bo – jak tłumaczyła – nie osiągnęła żadnego dochoduźródło: ShutterStock

Spadkobierca, który zgodnie z postanowieniem sądu zbywa akcje giełdowych spółek, by spłacić długi spadkowe, nie płaci 19-proc. podatku od zysków kapitałowych – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o podatniczkę, która za pośrednictwem domu maklerskiego sprzedała akcje spółek giełdowych. Zasadniczo dochód z ich odpłatnego zbycia jest opodatkowany 19 proc. stawką PIT. Dochodem tym jest różnica między przychodem a kosztami jego uzyskania, czyli wydatkami na nabycie.

Podatniczka uważała jednak, że mimo sprzedaży nie zapłaci podatku, bo – jak tłumaczyła – nie osiągnęła żadnego dochodu. Co prawda sprzedała akcje we własnym imieniu, ale na rzecz wszystkich spadkobierców – aby spłacić długi, które ich wspólnie obciążały.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane