statystyki

Nie każdy przelew trzeba zgłaszać skarbówce

autor: Patrycja Dudek16.06.2020, 07:41; Aktualizacja: 16.06.2020, 07:41
Pytanie dotyczyło tego, czy doszło do darowizny. Gdyby tak było, to rodzice musieliby zgłaszać do urzędu skarbowego każdy przelew, w ciągu 6 miesięcy od daty jego otrzymania.

Pytanie dotyczyło tego, czy doszło do darowizny. Gdyby tak było, to rodzice musieliby zgłaszać do urzędu skarbowego każdy przelew, w ciągu 6 miesięcy od daty jego otrzymania.źródło: ShutterStock

Córka może przelać na konto rodziców 370 tys. zł na zakup w jej imieniu i na jej rzecz mieszkania. To nie darowizna – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem w tej sprawie zwrócili się rodzice, których córka od 20 lat mieszka w USA. We wniosku o interpretację poinformowali, że zamierza ona kupić sobie w Polsce mieszkanie, a ponieważ bywa w kraju bardzo rzadko, więc zakupu nieruchomości w jej imieniu i z jej pieniędzy mieli dokonać rodzice. Córka wystawiła im na to notarialne pełnomocnictwo i zaczęła przelewać pieniądze na ich konto. Rodzice z kolei sukcesywnie przekazywali pieniądze (w sumie 370 tys. zł) na konto dewelopera.

Pytanie dotyczyło tego, czy doszło do darowizny. Gdyby tak było, to rodzice musieliby zgłaszać do urzędu skarbowego każdy przelew, w ciągu 6 miesięcy od daty jego otrzymania. Tylko dzięki temu mogliby skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, przewidzianego dla zerowej grupy podatkowej.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane