statystyki

Nie każde uniewinnienie powodem do wznowienia sprawy

autor: Patrycja Dudek27.05.2020, 07:31; Aktualizacja: 27.05.2020, 09:04
W obu tych sprawach NSA orzekł, że postępowania podatkowe powinny zostać wznowione, ale powodem było to, że wbrew wcześniejszym ustaleniom organów, w rzeczywistości doszło do dostawy towarów, co wykazała dopiero rozprawa przed sądem powszechnym.

W obu tych sprawach NSA orzekł, że postępowania podatkowe powinny zostać wznowione, ale powodem było to, że wbrew wcześniejszym ustaleniom organów, w rzeczywistości doszło do dostawy towarów, co wykazała dopiero rozprawa przed sądem powszechnym.źródło: ShutterStock

Tylko ten, kto uzyska wyrok przesądzający istotną okoliczność podatkową, może liczyć na to, że sąd administracyjny zajmie się jego sprawą jeszcze raz – wynika z wyroku NSA.

Chodzi o możliwość powtórnego rozpatrzenia sprawy podatkowej, która została już rozstrzygnięta na niekorzyść podatnika.

Zasadniczo sprawy zakończone decyzją ostateczną są niewzruszalne, chyba że przy ich rozpoznawaniu dopuszczono się poważnych błędów. Wtedy należy je rozpatrzyć jeszcze raz. Mówi o tym art. 240 par. 1 ordynacji podatkowej. Jako jedną z przyczyn wymienia wyjście na jaw istotnych dla sprawy okoliczności faktycznych lub nowych dowodów istniejących w dniu wydania decyzji, ale nieznanych na tamten czas (art. 240 par. 1 pkt 5).

W tym kontekście podatnicy próbują powoływać się na uniewinniające ich wyroki w sprawach karnych. Jednak nie każda wygrana w sądzie powszechnym może prowadzić do ponownego rozpatrzenia sprawy podatkowej.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane