statystyki

Firma musi wykazać celowość wydatków poniesionych z powodu koronawirusa

autor: Radosław Kowalski11.05.2020, 12:01; Aktualizacja: 11.05.2020, 12:09
Abstrahując od obowiązków wynikających z prawa pracy i szczególnych regulacji, należy stwierdzić, że tego rodzaju działania pracodawcy powinny być uznane za celowe, racjonalne i ekonomicznie uzasadnione już tylko z tego powodu, że służąc zabezpieczeniu zdrowia pracowników, jednocześnie podwyższają prawdopodobieństwo zachowania przez nich zdolności wykonywania pracy.

Abstrahując od obowiązków wynikających z prawa pracy i szczególnych regulacji, należy stwierdzić, że tego rodzaju działania pracodawcy powinny być uznane za celowe, racjonalne i ekonomicznie uzasadnione już tylko z tego powodu, że służąc zabezpieczeniu zdrowia pracowników, jednocześnie podwyższają prawdopodobieństwo zachowania przez nich zdolności wykonywania pracy.źródło: ShutterStock

Określenie skutków podatkowych nieodpłatnych świadczeń dla pracowników potrafi przysporzyć trudności nawet w normalnych czasach. A w czasie epidemii COVID-19, gdy niestandardowa sytuacja wymusza niekiedy nieszablonowe działania, problemów może być jeszcze więcej.

Nawet jeżeli nie teraz, to za rok, dwa czy trzy lata przedstawiciele fiskusa mogą zechcieć sprawdzić poprawność rozliczeń. Wówczas koniecznym może się okazać uzasadnienie – na zasadach ogólnych – celowości podatkowej wydatków dla rozliczenia kosztów czy odliczenia VAT naliczonego, a także wykazanie, że pracownicy nie uzyskali przychodów podatkowych.

Zaznaczyć przy tym trzeba, że może to dotyczyć nie tylko nietypowych wydatków, lecz także świadczeń standardowych, tyle że przekazywanych w niestandardowych okolicznościach.

Zabezpieczenie w domu


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane