statystyki

Od przekształcenia spółki cywilnej trzeba zapłacić PCC

autor: Grzegorz Koper27.04.2020, 16:00
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Spółka cywilna uważała, że skoro cały jej majątek stanie się majątkiem spółki jawnej, to nie można mówić o zwiększeniu majątkuźródło: ShutterStock

Nawet gdy pozornie majątek spółki przekształconej pozostanie równy majątkowi przekształcanej, to na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych może nastąpić jego zwiększenie – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

O interpretację wystąpiła spółka cywilna, której wspólnicy planowali przekształcenie w spółkę jawną.

Spółka cywilna uważała, że skoro cały jej majątek stanie się majątkiem spółki jawnej, to nie można mówić o zwiększeniu majątku. Podkreślała, że suma aktywów pozostanie na dotychczasowym poziomie, nie zostaną też wniesione dodatkowe wkłady. Zmieni się jedynie forma prawna prowadzonej działalności.

Dyrektor KIS stwierdził jednak, że PCC trzeba będzie zapłacić. Przypomniał, że opodatkowaniu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1519 ze zm.).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane