Podatkowa tarcza z dziurami. Niektóre rozwiązania mogą nieść negatywne skutki dla podatników

autor: Łukasz Zalewski20.04.2020, 10:07; Aktualizacja: 20.04.2020, 10:08
Tarcza posługuje się bowiem ogólnymi zwrotami określającymi warunki skorzystania z ułatwień podatkowych.

Tarcza posługuje się bowiem ogólnymi zwrotami określającymi warunki skorzystania z ułatwień podatkowych.źródło: ShutterStock

Firmy i osoby fizyczne muszą uważnie korzystać ze specjalnych przepisów wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Niektóre rozwiązania zostały bowiem tak skonstruowane, że mogą nieść również negatywne skutki dla podatników.

Przy wielu rozwiązaniach ze specustawy 1.0 (Dz.U. z 2020 r. poz. 568) obowiązującej od 31 marca 2020 r. pojawia się warunek poniesienia negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Tymczasem ustawodawca nie zdefiniował np., jak rozumie pogorszenie sytuacji podatnika spowodowane COVID-19. Uważać muszą również osoby, które spóźnią się ze złożeniem PIT za 2019 r. Specustawa teoretycznie wydłuża ten czas z 30 kwietnia do końca maja, ale doradcy podatkowi podkreślają, że w praktyce nie jest to proste przesunięcie terminu. Z kolei zdaniem ekspertów błędem jest zwolnienie dłużników z korekty kosztów uzyskania przychodów w ramach ulgi na złe długi w podatkach dochodowych.

Negatywne konsekwencje ekonomiczne

Jak mówi Paulina Markowska, radca prawny, doradca podatkowy z kancelarii SK&S, do ułatwień podatkowych przyjętych w ramach tarczy antykryzysowej 1.0, które odnoszą się m.in. do podatków dochodowych oraz podatku od nieruchomości, należy podejść z ostrożnością.

Tarcza posługuje się bowiem ogólnymi zwrotami określającymi warunki skorzystania z ułatwień podatkowych. Co do PIT ustawodawca wskazał np., że w przypadku zaliczek na podatek pobranych w marcu i kwietniu 2020 r. obowiązek ich przekazania do urzędu skarbowego podlega wykonaniu w terminie do 1 czerwca br., jeżeli płatnicy ci ponieśli ,,negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19”.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane