statystyki

Podatek wtedy, kiedy zapłata. Przedsiębiorcy domagają się rozliczeń według metody kasowej

autor: Grzegorz Koper06.04.2020, 07:32; Aktualizacja: 06.04.2020, 07:33
Chodzi o przesunięcie momentu powstania obowiązku podatkowego na dzień otrzymania zapłaty za dostarczony towar lub wyświadczoną usługę.

Chodzi o przesunięcie momentu powstania obowiązku podatkowego na dzień otrzymania zapłaty za dostarczony towar lub wyświadczoną usługę.źródło: ShutterStock

Epidemia sprawiła, że przedsiębiorcy jeszcze bardziej niż dotychczas domagają się rozliczeń według metody kasowej. Nie wystarczy, jak mówią, ulga na złe długi, bo wymaga ona odczekania 90 dni. A w tym czasie niejednej firmy może już nie być.

Chodzi o przesunięcie momentu powstania obowiązku podatkowego na dzień otrzymania zapłaty za dostarczony towar lub wyświadczoną usługę.

– Firmy dotknięte kryzysem zapewne nie będą w stanie uregulować takich należności, a ich dostawcy muszą już dzisiaj, pomimo braku otrzymania zapłaty, odprowadzić VAT – zwraca uwagę Roman Namysłowski, partner w CRIDO.

Wskazuje, że dzięki metodzie kasowej dostawcy towarów i usług do branż dotkniętych kryzysem nie wpadliby sami w spiralę zadłużenia i utraty płynności finansowej.

– Dzisiaj rozwiązanie to jest dostępne wyłącznie dla małych podatników, a potrzebne jest wszystkim przedsiębiorcom odczuwającym skutki pandemii – uważa ekspert.

Na razie w tarczy antykryzysowej nie uwzględniono takiego rozwiązania. Aktualne pozostają więc dotychczasowe zasady.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane