statystyki

Sprzedaż danych osobowych to przychód z innych źródeł

autor: Mariusz Szulc04.03.2020, 07:25; Aktualizacja: 04.03.2020, 07:25
Przychód, który uzyskują użytkownicy aplikacji, pochodzi więc z innych źródeł, a nie z praw majątkowych. To oznacza, że przedsiębiorca nie musi potrącać zaliczek na podatek od wypłacanych kwot.

Przychód, który uzyskują użytkownicy aplikacji, pochodzi więc z innych źródeł, a nie z praw majątkowych. To oznacza, że przedsiębiorca nie musi potrącać zaliczek na podatek od wypłacanych kwot.źródło: ShutterStock

Użytkownicy aplikacji internetowej, którzy zgodzą się na odpłatne wykorzystanie swoich danych osobowych, uzyskują w ten sposób przychód z innych źródeł.

To oznacza, że twórca aplikacji, który będzie pośredniczył w przekazaniu użytkownikom wynagrodzenia (np. od telemarketerów) nie musi potrącać od niego zaliczek na podatek dochodowy. Powinien jedynie wykazać ten dochód w informacjach PIT-11. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał informatyk, który stworzył płatną aplikację mobilną. Jej użytkownicy (osoby fizyczne) mogą sprawdzić m.in., kto przetwarza ich dane osobowe, cofnąć zgodę na przetwarzanie albo wyrazić zgodę na czasowe przekazanie tych danych innym podmiotom (np. w celach marketingowych). To ostatnie wiąże się z reguły z wynagrodzeniem dla użytkownika (od telemarketerów). Jest ono wypłacane za pośrednictwem twórcy aplikacji.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane