statystyki

Czas skończyć z przepychaniem karuzel z jednego kraju do drugiego [WYWIAD]

autor: Patrycja Dudek10.02.2020, 07:18; Aktualizacja: 10.02.2020, 07:49
- Zależy nam na tym, żeby jak najszybciej wejść w relacje z innymi państwami i pozyskać wolumen danych o podatnikach i transakcjach. To najszybsza ścieżka do zwalczania nadużyć podatkowych - mówi Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

- Zależy nam na tym, żeby jak najszybciej wejść w relacje z innymi państwami i pozyskać wolumen danych o podatnikach i transakcjach. To najszybsza ścieżka do zwalczania nadużyć podatkowych - mówi Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.źródło: ShutterStock

- Zależy nam na tym, żeby jak najszybciej wejść w relacje z innymi państwami i pozyskać wolumen danych o podatnikach i transakcjach. To najszybsza ścieżka do zwalczania nadużyć podatkowych - mówi Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Jaka jest, pana zdaniem, najszybsza i najskuteczniejsza broń w walce z mafiami VAT-owskimi i luką w VAT w Polsce?

Znalezienie partnerskich administracji podatkowych, wdrożenie we współpracy z nimi sprawdzonych rozwiązań technicznych i zwiększenie wolumenu danych podlegających analizie.

Czyli analityka?

Absolutnie tak. I to nie tylko danych krajowych, ale i analogicznych danych zagranicznych. Jestem przekonany, że wraz z ich udostępnieniem przez naszych partnerów zagranicznych skuteczność działania polskiej administracji będzie jeszcze większa. Wpłynie to na precyzję i tempo wykrywania przestępstw podatkowych oraz prób wyłudzenia VAT nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej.

Istnieją już ścieżki wymiany wiedzy i informacji na polu UE. Czy nie są wystarczające?

Są to nie tyle ścieżki, ile możliwości wymiany, które w bardzo wielu sytuacjach są całkowicie niewykorzystywane. Kluczem do zintensyfikowania wymiany – czy to rozwiązań technicznych, czy informacji – są dwustronne umowy o pogłębionej współpracy. Tego rodzaju umowy mają obecnie Portugalia z Hiszpanią i Czechy ze Słowacją. Kraje te korzystają na współpracy i są z niej bardzo zadowolone.

Czy Polska też będzie mieć takie umowy?

Dążymy do tego. Jesteśmy już po spotkaniu z przedstawicielami 21 państw Unii Europejskiej. Złożyliśmy im naszą ofertę, spotkała się ona z dużym zainteresowaniem.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane