Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi SMS-ami dot. zadłużenia na mikrorachunku podatkowym. Według resortu finansów może być to próba wyłudzenia pieniędzy.

"Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami SMS, które mogą być próbą wyłudzenia środków finansowych. Nie klikaj w linki podane w takich wiadomościach" - apeluje na Twitterze Ministerstwo Finansów.

Zaznaczono, że wszystkie informacje dotyczące mikrorachunku podatkowego można znaleźć na stronie http://podatki.gov.pl

Wcześniej we wtorek CERT Polska (działający w ramach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowe zespół reagowania na incydenty dot. bezpieczeństwa komputerowego) ostrzegł na Twitterze przed kampanią mailową nakłaniającą do zainstalowania malware - złośliwego oprogramowania.

"Napastnicy podszywają się pod @MF_GOV_PL, przesyłając informację o UPO do e-Deklaracji PIT-28, które jest złośliwym oprogramowaniem #BrushaLoader. Potem następuje infekcja #ISFB i #Ursnif" - napisano.

W zeszłym tygodniu resort finansów informował o trwającej kampanii phishingowej SMS, która miała na celu wyłudzenie środków finansowych. Treść SMS-ów sugerowała, że nadawcą jest Ministerstwo Finansów lub podmiot mu podległy, a odbiorca wzywany był do zapłaty należności z tytułu rozliczenia podatku PIT. Ponadto link zawarty w SMS-ach sugerował, że strona na której mają być wykonywane płatności należy do domeny GOV.