statystyki

Fiskus nie pobierze podatku od kredytu hipotecznego umorzonego w latach 2019–2020

autor: Agnieszka Pokojska03.02.2020, 07:30; Aktualizacja: 03.02.2020, 07:34
dom, hipoteka, kredyt hipoteczny

Zaniechanie poboru PIT będzie dotyczyć tylko kredytów zaciągniętych przed 15 stycznia 2015 r.źródło: ShutterStock

Fiskus nie pobierze podatku od kredytu hipotecznego zaciągniętego na cele mieszkaniowe, a następnie umorzonego przez bank w latach 2019–2020. Wynika tak z opublikowanego właśnie projektu rozporządzenia.

Będzie ono obowiązywało wstecz, a więc także w odniesieniu do przysporzeń za ubiegły rok. Będzie dotyczyć kredytu, odsetek, prowizji i opłat, jeżeli ich poniesienie było niezbędne do zawarcia umowy kredytu.

Zaniechanie nie będzie dotyczyć umorzenia kosztów usług dodatkowych, w szczególności ubezpieczeń. W tym przypadku trzeba będzie zapłacić podatek.

Zasadniczo umorzenie jest przychodem, a więc jest opodatkowane. W konsekwencji na banku ciąży obowiązek sporządzenia i przesłania do urzędu skarbowego oraz podatnikowi informacji o wysokości przychodów uzyskanych w roku podatkowym (PIT–11). Termin przekazania tego formularza fiskusowi minął w piątek (31 stycznia), z tym że banki mogły to zrobić również dużo wcześniej. Teraz, gdy rozporządzenie wejdzie w życie, będą musiały skorygować informacje PIT-11.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ałtor(2020-02-05 08:15) Zgłoś naruszenie 11

    Ciekawe dlaczego fiskus ma kłaść łapę na zwrocie niesłusznie pobranych opłat? Przecież nie odpisywał tego nikt od podstawy opodatkowania gdy niesłusznie kazali płacić?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane