statystyki

W tym roku wiele osób zapłaci niższy PIT

autor: Piotr Hanuszewski, Kuba Lewandowski, Natalia Wytrykowska, Andrzej Marczak27.01.2020, 09:25; Aktualizacja: 27.01.2020, 09:25
Poprzedni rok przyniósł istotne zmiany w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zarówno od strony pracownika, jak i pracodawcy.

Poprzedni rok przyniósł istotne zmiany w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zarówno od strony pracownika, jak i pracodawcy.źródło: ShutterStock

Poprzedni rok przyniósł istotne zmiany w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zarówno od strony pracownika, jak i pracodawcy. Wiele z nich już weszło w życie, a pozostała część znajduje się na końcowym etapie procesu legislacyjnego.

Niewątpliwie zacząć należy od wprowadzonego 1 października 2019 r. obniżenia najniższej stawki podatku – wynikającej ze skali podatkowej – z 18 proc. do 17 proc., przy jednoczesnym pozostawieniu stawki 32 proc. dla dochodów powyżej 85 528 zł. Obniżenie to dotyczy ogółu podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej (w tym emerytów i rencistów, a także przedsiębiorców, którzy w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).

Obniżeniu uległy również koszty pracy poprzez co najmniej dwukrotne podniesienie wysokości kosztów uzyskania przychodów pracowników. W przypadku standardowych kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy u jednego pracodawcy poprzednia ich wysokość wynosiła 1335 zł rocznie, a po zmianach będzie to kwota 3000 zł rocznie.

Zmiany te stanowią kolejny krok w kierunku zmniejszenia klina podatkowego, czyli różnicy między tym, co pracownik dostaje na rękę, a kwotą, którą na jego zatrudnienie musi przeznaczyć pracodawca. Klin podatkowy dla osób najuboższych (zarabiających w granicach płacy minimalnej) w Polsce jest jednym z wyższych spośród krajów OECD, natomiast progresywność klina podatkowego jest jedną z najniższych.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane