statystyki

Split payment: Limit 15 tys. zł także dla zaliczek

autor: Katarzyna Jędrzejewska23.01.2020, 07:54; Aktualizacja: 23.01.2020, 07:54
To bardzo ważna wiadomość, ponieważ ustawa o VAT mówi tylko ogólnie, że przepisy o split paymencie stosuje się „odpowiednio do płatności, o których mowa w art. 19a ust. 8.

To bardzo ważna wiadomość, ponieważ ustawa o VAT mówi tylko ogólnie, że przepisy o split paymencie stosuje się „odpowiednio do płatności, o których mowa w art. 19a ust. 8.źródło: ShutterStock

Faktura dokumentująca zaliczkę, np. na kwotę 12 tys. zł, nie musi być oznaczona słowami „mechanizm podzielonej płatności” ani rozliczona w ten sposób, nawet gdy łączna wartość nabytych towarów lub usług przekroczy kwotę 15 tys. zł – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

To bardzo ważna wiadomość, ponieważ ustawa o VAT mówi tylko ogólnie, że przepisy o split paymencie stosuje się „odpowiednio do płatności, o których mowa w art. 19a ust. 8. W takim przypadku w komunikacie przelewu podatnik w miejsce informacji, o której mowa w ust. 3 pkt 3, wpisuje wyraz « zaliczka » ”.

Z tak sformułowanego przepisu (art. 108a ust. 1c) nie wynika, czy limit 15 tys. zł – który zasadniczo dotyczy należności ogółem na fakturze – odnosi się do faktur zaliczkowych czy rozliczeniowych (końcowych). A może ani do jednych, ani do drugich, tylko do faktury dokumentującej całość transakcji?


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane