statystyki

Split payment: Limit 15 tys. zł także dla zaliczek

autor: Katarzyna Jędrzejewska23.01.2020, 07:54; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:58
To bardzo ważna wiadomość, ponieważ ustawa o VAT mówi tylko ogólnie, że przepisy o split paymencie stosuje się „odpowiednio do płatności, o których mowa w art. 19a ust. 8.

To bardzo ważna wiadomość, ponieważ ustawa o VAT mówi tylko ogólnie, że przepisy o split paymencie stosuje się „odpowiednio do płatności, o których mowa w art. 19a ust. 8.źródło: ShutterStock

Faktura dokumentująca zaliczkę, np. na kwotę 12 tys. zł, nie musi być oznaczona słowami „mechanizm podzielonej płatności” ani rozliczona w ten sposób, nawet gdy łączna wartość nabytych towarów lub usług przekroczy kwotę 15 tys. zł – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

To bardzo ważna wiadomość, ponieważ ustawa o VAT mówi tylko ogólnie, że przepisy o split paymencie stosuje się „odpowiednio do płatności, o których mowa w art. 19a ust. 8. W takim przypadku w komunikacie przelewu podatnik w miejsce informacji, o której mowa w ust. 3 pkt 3, wpisuje wyraz « zaliczka » ”.

Z tak sformułowanego przepisu (art. 108a ust. 1c) nie wynika, czy limit 15 tys. zł – który zasadniczo dotyczy należności ogółem na fakturze – odnosi się do faktur zaliczkowych czy rozliczeniowych (końcowych). A może ani do jednych, ani do drugich, tylko do faktury dokumentującej całość transakcji?


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane