statystyki

Wszystkie dozwolone wypłaty z PPK zwolnione z PIT

autor: Magdalena Majkowska22.01.2020, 06:01; Aktualizacja: 22.01.2020, 09:28
Podstawowym założeniem pracowniczych planów kapitałowych jest systematyczne, do 60. roku życia, gromadzenie oszczędności przez pracowników.

Podstawowym założeniem pracowniczych planów kapitałowych jest systematyczne, do 60. roku życia, gromadzenie oszczędności przez pracowników.źródło: ShutterStock

Nawet kilkukrotna wypłata z powodu choroby części środków zgromadzonych w ramach pracowniczych planów kapitałowych jest za każdym razem zwolniona z PIT – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Podstawowym założeniem pracowniczych planów kapitałowych jest systematyczne, do 60. roku życia, gromadzenie oszczędności przez pracowników. Przepisy przewidują jednak, że w niektórych okolicznościach można wcześniej (tj. przed 60. rokiem życia) wypłacić część zgromadzonych środków. Jedną z nich jest „poważne zachorowanie”. W takiej sytuacji pracownicy (uczestnicy planów) mogą wnioskować o wcześniejszą wypłatę do 25 proc. zgromadzonych oszczędności.

Nie tylko pracownik

Może to dotyczyć choroby samego uczestnika PPK, jak również jego małżonka lub dziecka (art. 101 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, Dz.U. z 2018 r. poz. 2215 ze zm.). Dochody uczestnika PPK osiągnięte w związku z taką wypłatą są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • gosc(2020-01-22 08:26) Zgłoś naruszenie 10

    dzisiaj są zwolnione, ale później może się to zmienić a nawet zrobić powtórke jak z OFE kto i co może im coś zrobić jak będą mieli większość w parlamencie ?

    Odpowiedz
  • KA(2020-01-22 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    co to znaczy poważne zachorowanie? czy połamanie wszystkich kończyn i rehabilitacja to poważne zachorowanie czy poważny uraz?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane