statystyki

Od stycznia nowe zasady stosowania przy WDT zerowego VAT. A implementacji dyrektywy brak

autor: Radosław Kowalski16.12.2019, 11:40; Aktualizacja: 16.12.2019, 11:47
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Zanim podatnicy stwierdzą, że czas kończyć działalność, a osoby zajmujące się w firmach podatkami podejmą działania w celu zmiany profesji, warto zastrzec, że wymagania zapisane w art. 45a rozporządzenia wykonawczego nie będą miały charakteru obligatoryjnego!źródło: ShutterStock

Rok 2020 za pasem, a polski ustawodawca nie przygotował dawno zapowiadanej nowelizacji ustawy o VAT dotyczącej wewnątrzunijnych transakcji towarowych. Firmy się obawiają, że brak spójności przepisów krajowych z prawem UE może utrudnić im prowadzenie handlu z przedsiębiorstwami z innych państw członkowskich.

Sytuacja jest o tyle zaskakująca, że znaczna część spośród oczekiwanych nowych regulacji stanowić ma implementację przepisów dyrektywy Rady (UE) 2018/1910z 4 grudnia 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do harmonizacji i uproszczenia niektórych przepisów w systemie podatku od wartości dodanej dotyczących opodatkowania handlu między państwami członkowskimi (Dz.Urz. UE z 2018 r. L 311, s. 3). Państwa członkowskie mają na to czas do 31 grudnia 2019 r. To właśnie do tej daty powinno nastąpić przyjęcie i opublikowanie stosownych unormowań krajowych, a zmienione przepisy powinny wejść w życie od 1 stycznia 2020 r. Uchwalenie nowelizacji ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200; dalej: ustawa o VAT) jest więc konieczne, a czasu bardzo mało. Co więcej, inaczej niż to było jeszcze niedawno, za parlamentu poprzedniej kadencji, rozkład sił w Senacie nie gwarantuje, że uda się uchwalić nowelizację w szybkim trybie jeszcze w tym roku.

Co ma się zmienić

Jakie regulacje powinny być implementowane? W szczególności nowe, wspólne dla całej Unii Europejskiej i wszystkich państw członkowskich, przepisy dotyczące magazynów typu call-off stock, które z nowym rokiem powinny zastąpić funkcjonujące od 2008 r. w polskim VAT magazyny konsygnacyjne. Chodzi także o zasady opodatkowania wewnątrzunijnych transakcji łańcuchowych (a dokładniej identyfikację miejsca opodatkowania poszczególnych dostaw dokonywanych w takim łańcuchu) czy wreszcie o zmiany dotyczące wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej: WDT) i warunków, jakie powinny być spełnione, aby mogła być zastosowana stawka VAT w wysokości 0 proc. [ramka 1]

Ramka 1

Transakcje łańcuchowe i magazyny typu call-off stock 

Dyrektywa Rady (UE) 2018/1910 z 4 grudnia 2018 r. oprócz zmian przepisów dotyczących WDT wprowadza nowe regulacje dotyczące:

rozpoznawania, która dostawa jest ruchoma w transakcji łańcuchowej,

procedur magazynu konsygnacyjnego (typu call-off stock).

W przypadku transakcji łańcuchowych te same towary są przedmiotem kolejnych dostaw oraz są wysyłane lub transportowane z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego klienta w łańcuchu. Istotne jest jednak, że tylko jedna dostawa ma charakter ruchomy (ze stawką 0 proc.), a pozostałe to formalnie dostawy towarów nietransportowanych. Zmiany wprowadzane przez dyrektywę mają ułatwić ustalenie, która dostawa jest ruchoma. I tak od 1 stycznia 2020 r. wysyłkę lub transport będzie się przypisywać wyłącznie do dostawy dokonanej do podmiotu pośredniczącego, czyli dostawcy w łańcuchu innego niż pierwszy dostawca w łańcuchu, który wysyła lub transportuje towar samodzielnie albo za pośrednictwem osoby trzeciej działającej na jego rzecz. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy podmiot pośredniczący przekaże swojemu dostawcy numer identyfikacyjny VAT nadany mu przez państwo członkowskie, z którego towary są wysyłane lub transportowane – wtedy wysyłkę lub transport będzie się przypisywać wyłącznie do dostawy towarów dokonanej przez podmiot pośredniczący.

Z kolei procedura dotycząca magazynu typu call-off stock nie była dotychczas bezpośrednio uregulowana w przepisach dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE z 2006 r. L 347, s. 1; ost.zm. Dz.Urz. UE z 2019 r. L 310, s. 1; dalej: dyrektywa VAT), ale istniała możliwość wprowadzenia tego typu uproszczenia w przepisach krajowych. W Polsce rozwiązanie takie funkcjonuje od 1 grudnia 2008 r. pod nazwą magazynów konsygnacyjnych. Od 1 stycznia 2020 r. zgodnie ze znowelizowaną dyrektywą VAT przemieszczenie przez podatnika towarów stanowiących część majątku jego przedsiębiorstwa do innego państwa członkowskiego w ramach procedury magazynu typu call-off stock nie będzie uznawane za odpłatną dostawę towarów. Dotychczasowe przepisy ustawy o VAT dotyczące magazynów konsygnacyjnych powinny zaś zostać zastąpione regulacjami zgodnymi z prawem unijnym.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane