statystyki

Zwolnienia z PIT dla lekarzy byłyby niekonstytucyjne

autor: Agata Szczepańska12.12.2019, 11:03; Aktualizacja: 12.12.2019, 11:03
Ulga dla podatników wykonujących określony zawód może być sprzeczna z umocowaną konstytucyjnie zasadą powszechności opodatkowania – podkreśla resort finansów, odnosząc się do apelu samorządu lekarskiego.

Ulga dla podatników wykonujących określony zawód może być sprzeczna z umocowaną konstytucyjnie zasadą powszechności opodatkowania – podkreśla resort finansów, odnosząc się do apelu samorządu lekarskiego.źródło: ShutterStock

Ulga dla podatników wykonujących określony zawód może być sprzeczna z umocowaną konstytucyjnie zasadą powszechności opodatkowania – podkreśla resort finansów, odnosząc się do apelu samorządu lekarskiego.

Naczelna Rada Lekarska (NRL) zaapelowała do Ministerstwa Finansów, aby zwolnić z PIT przychody lekarzy emerytów uzyskiwane z tytułu wykonywania zawodu. Miałaby to być dla nich zachęta do pozostania na rynku pracy, co jest ważne w obliczu braków kadrowych w ochronie zdrowia, a uszczerbek dla budżetu byłby zrównoważony przez poprawę dostępności pacjentów do lekarzy specjalistów. NRL powoływała się przy tym na tzw. ulgę dla młodych (objęte są nią przychody osób do ukończenia 26. roku życia uzyskiwane z pracy i umowy zlecenia zawartej z firmą) – również uzasadnianą ważnym interesem społecznym.

W odpowiedzi biuro prasowe MF wskazało, że zwolnienie z PIT osób wykonujących określony zawód może naruszać konstytucyjne zasady równości i sprawiedliwości. Dlatego ulga dla młodych obejmuje wszystkich podatników świadczących pracę. Nie jest adresowana wyłącznie do wykonujących określony zawód.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • gość(2019-12-13 09:08) Zgłoś naruszenie 21

    Otwórzcie zawód (uczelnie) dla większej ilości młodzieży i będzie więcej kadry w przyszłości (limity i sposób rekrutacji jak za komuny). Poza tym zmieńcie sposób kształcenia, odbywania stażu i specjalizacji, bo to co dzisiaj ma miejsce woła o pomstę do nieba. Kolesiostwo i układy (nikt nie chce praktycznie kształcić studentów, chyba że to syn lub córka moja lub mojego dobrego kolegi, to wtedy pokażę, jak się leczy w praktyce, a nie wg książek).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane