statystyki

Czy są zmiany w fakturach dla rolników ryczałtowych

autor: Tomasz Krywan09.12.2019, 09:26; Aktualizacja: 09.12.2019, 09:37
Z 1 stycznia 2020 r. w ustawie o VAT zostanie dodany art. 106b ust. 5. Stanowi on, że w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Z 1 stycznia 2020 r. w ustawie o VAT zostanie dodany art. 106b ust. 5. Stanowi on, że w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.źródło: ShutterStock

Wiemy, że od 1 stycznia 2020 r. nie będzie można wystawiać na rzecz podatników faktur dokumentujących sprzedaż, w przypadku której wystawiono również paragon bez NIP nabywcy. Czy w świetle tego zakazu będzie można wystawiać faktury rolnikom ryczałtowym?

Z 1 stycznia 2020 r. w ustawie o VAT zostanie dodany art. 106b ust. 5. Stanowi on, że w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej. Zmiana ta jest – jak można przeczytać w uzasadnieniu ustawy nowelizującej wprowadzającej ten przepis – „reakcją na zaobserwowany nieuczciwy proceder polegający na wystawianiu faktur na zaprzyjaźnione firmy, w zamian za korzyść majątkową, do paragonów fiskalnych wygenerowanych przez kasę, a nieodebranych przez klientów. Firmy na podstawie wystawionych faktur dokonują odliczenia podatku VAT, mimo że w rzeczywistości nie nabyły towarów lub usług, a tym samym zawyżają koszty podatkowe”.

Brzmienie art. 106b ust. 5 ustawy o VAT nie wyłączy możliwości wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż potwierdzoną paragonem bez numeru VAT (najczęściej bez NIP) nabywcy, ale nie będą to mogły być faktury wystawiane na rzecz podatników. W szczególności do sprzedaży udokumentowanej paragonem bez NIP nabywcy nie będą mogły być wystawiane faktury z NIP nabywcy, gdyż właśnie umieszczenie na fakturze NIP nabywcy najczęściej świadczy o tym, że jest to faktura wystawiona na rzecz podatnika.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane