Organizacje pożytku publicznego mają nadzieję na większe wpływy z 1 procenta podatku. W tym roku łatwiej jest przekazać ten odpis podatkowy. Pieniędzy nie trzeba przekazywać przed złożeniem zeznania podatkowego - sam urząd skarbowy przekaże je wybranej przez podatnika organizacji.

Trzeba tylko obliczyć swój podatek i wyliczyć 1 procent. Elżbieta Flasińska z Fundacji SOS Wioski Dziecięce podkreśla, że 1 procent to znacząca część budżetu tej organizacji. W ubiegłym roku podatnicy przekazali ponad 3 miliony złotych. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, pieniądze zostaną przeznaczone na bieżące utrzymanie rodzin opiekujących się dziećmi w wioskach dziecięcych.

Małgorzata Gebert z Polskiej Akcji Humanitarnej zapewnia, że pieniądze przekazane przez podatników od początku zasilają programy pomocowe PAH. Teraz także zostaną przeznaczone na ich finansowanie. Będzie to na przykład budowa studni w Afryce, czy utworzenie funduszu stypendialnego dla dzieci uchodźców.

Wicedyrektor Caritas Zdzisław Świniarski: jest jeszcze za wcześnie, aby oceniać skutki zmian w sposobie wpłacania jednego procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego

Jednakże Świderski spodziewa się, że w tym roku podatnicy chętniej będą przekazywać pieniądze z tego tytułu. Choćby dlatego, że jest to łatwiejsze, ale także w poczuciu odpowiedzialności za los ludzi, którym można pomóc.

Podatnicy mogą liczyć na pewną pomoc w przekazaniu jednego procenta podatku wybranej organizacji pożytku publicznego - zapewnia Anna Ambrozik, pracownica jednego z warszawskich urzędów skarbowych. Dla podatników utworzono punkty informacyjne, w których mogą sprawdzić numer Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji. Jest to konieczne do przekazania jednego procenta podatku.

Gdy wprowadzono 1 procent - w rozliczeniach za 2003 rok - podatnicy przekazali organizacjom 10.300 tyś. zł.

Natomiast z podatków za 2006 rok do organizacji społecznych trafiło dziesięciokrotnie więcej pieniędzy - ponad 105 mln. zł.

Pełną listę organizacji pożytku publicznego łącznie z numerami KRS można znaleźć na stronie www.bazy.ngo.pl. Łatwo także znaleźć potrzebne dane na stronach internetowych tych organizacji.