statystyki

Wynagrodzenie zamiast dożywocia jest z PIT

autor: Magdalena Majkowska20.11.2019, 18:00
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Fiskus nie miał wątpliwości, że jednorazowa wypłata w zamian za rezygnację z prawa dożywocia jest przysporzeniem majątkowym.źródło: ShutterStock

Jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacone w zamian za rezygnację z prawa dożywocia to przychód podlegający opodatkowaniu – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie fiskusowi zadała starsza kobieta, która darowała mieszkanie członkom rodziny w zamian za utrzymanie i dożywotnią opiekę. Po pewnym czasie między stronami umowy dożywocia wywiązał się konflikt, który uniemożliwił im wspólne mieszkanie i realizację warunków umowy. Podatniczka zamierzała wystąpić do sądu z powództwem o rozwiązanie umowy dożywocia, zrezygnowała jednak z sądowej batalii z uwagi na swój wiek i stan zdrowia. Ostatecznie sprawa została załatwiona polubownie. Podatniczka zrzekła się aktem notarialnym świadczeń z tytułu dożywocia w zamian za jednorazowe wynagrodzenie w wysokości 110 tys. zł (kwota ta odpowiadała umownie ustalonej wartości przysługujących jej uprawnień wynikających z umowy o dożywocie).

Kobieta uważała, że uzyskana kwota nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Argumentowała, że otrzymane pieniądze są ekwiwalentem za prawo do zamieszkiwania w lokalu, który stanowił cały dorobek jej życia. Aktualnie nie posiada mieszkania i zmuszona jest przebywać w domu pomocy społecznej, ponosząc związane z tym koszty. Przekonywała dyrektora KIS, że kwota uzyskana w zamian za rezygnację z prawa dożywocia będzie służyła zabezpieczeniu jej potrzeb bytowych w dalszych latach życia, nie powinna więc podlegać opodatkowaniu.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane