statystyki

Wynagrodzenie zamiast dożywocia jest z PIT

autor: Magdalena Majkowska20.11.2019, 18:00
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Fiskus nie miał wątpliwości, że jednorazowa wypłata w zamian za rezygnację z prawa dożywocia jest przysporzeniem majątkowym.źródło: ShutterStock

Jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacone w zamian za rezygnację z prawa dożywocia to przychód podlegający opodatkowaniu – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie fiskusowi zadała starsza kobieta, która darowała mieszkanie członkom rodziny w zamian za utrzymanie i dożywotnią opiekę. Po pewnym czasie między stronami umowy dożywocia wywiązał się konflikt, który uniemożliwił im wspólne mieszkanie i realizację warunków umowy. Podatniczka zamierzała wystąpić do sądu z powództwem o rozwiązanie umowy dożywocia, zrezygnowała jednak z sądowej batalii z uwagi na swój wiek i stan zdrowia. Ostatecznie sprawa została załatwiona polubownie. Podatniczka zrzekła się aktem notarialnym świadczeń z tytułu dożywocia w zamian za jednorazowe wynagrodzenie w wysokości 110 tys. zł (kwota ta odpowiadała umownie ustalonej wartości przysługujących jej uprawnień wynikających z umowy o dożywocie).

Kobieta uważała, że uzyskana kwota nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Argumentowała, że otrzymane pieniądze są ekwiwalentem za prawo do zamieszkiwania w lokalu, który stanowił cały dorobek jej życia. Aktualnie nie posiada mieszkania i zmuszona jest przebywać w domu pomocy społecznej, ponosząc związane z tym koszty. Przekonywała dyrektora KIS, że kwota uzyskana w zamian za rezygnację z prawa dożywocia będzie służyła zabezpieczeniu jej potrzeb bytowych w dalszych latach życia, nie powinna więc podlegać opodatkowaniu.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane