statystyki

Przestępstwa fakturowe zbyt łagodnie karane

autor: Łukasz Zalewski06.11.2019, 17:00
Konferencję zorganizowała Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Dziennik Gazeta Prawna był patronem medialnym.

Konferencję zorganizowała Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Dziennik Gazeta Prawna był patronem medialnym.źródło: ShutterStock

W 2018 r. sądy skazały za przestępstwa fakturowe 24 osoby. Dwudziestu osobom wymierzone zostały grzywny, a jedynie trzy zostały pozbawione wolności – mówiła wczoraj prof. Violetta Konarska-Wrzosek podczas konferencji „20 lat Kodeksu karnego skarbowego”.

Konferencję zorganizowała Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Dziennik Gazeta Prawna był patronem medialnym.

W jej trakcie mówiono nie tylko o kodeksie karnym skarbowym, ale i karnym, który przewiduje surowe sankcje za przestępstwa fakturowe (w tym 25 lat więzienia). Zdaniem prof. Konarskiej-Wrzosek wprowadzenie ich do kodeksu karnego nie przełożyło się na wzrost dochodów z VAT. W ocenie profesor wzrost ten w latach 2017–2018 był spowodowany głównie koniunkturą gospodarczą.

– To oznacza, że zwiększona represyjność wobec przestępców ma ograniczone działanie. Nie wpływa na większe respektowanie prawa – mówiła profesor.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • cienki(2019-11-06 18:26) Zgłoś naruszenie 20

    czy skarbówka może handlować fakturami VAT? Ludzie! Nie kupujcie tego,te ogłoszenia wystawiają oni!!! Wiem to ! dałem się nabrać!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane