statystyki

Wniosek o zastosowanie stawki 17,75 proc. PIT to uniknięcie ewentualnej niedopłaty

autor: Paweł Ziółkowski18.10.2019, 19:00
WAŻNE Płatnik nie ma obowiązku informowania podatnika o możliwości złożenia wniosku o stosowanie stawki 17,75 proc. – każdy obywatel powinien we własnym zakresie zadbać o znajomość prawa. W efekcie niepoinformowanie pracowników o przysługującym im prawie nie stanowi zagrożenia dla płatnika.

WAŻNE Płatnik nie ma obowiązku informowania podatnika o możliwości złożenia wniosku o stosowanie stawki 17,75 proc. – każdy obywatel powinien we własnym zakresie zadbać o znajomość prawa. W efekcie niepoinformowanie pracowników o przysługującym im prawie nie stanowi zagrożenia dla płatnika.źródło: ShutterStock

Jednak, aby z tej możliwości pracownicy mogli skorzystać, trzeba już wprowadzić ją w systemie danej firmy. Cóż z tego, że będzie ona potrzebna tylko przez trzy miesiące. Od października nie wystarczy bowiem tylko zmiana stawki podatku z 18 na 17 proc.

Jedną ze zmian, które weszły w życie 1 października 2019 r., jest obniżenie podatku w pierwszym przedziale skali podatkowej z 18 do 17 proc. – zob. art. 6 ustawy z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizująca). Jednocześnie jednak na koniec roku należy zastosować stawkę 17,75 proc.

W zdecydowanej większości nie będzie się to jednak wiązało z koniecznością dużej dopłaty. Stawka 17,75 proc. będzie bowiem miała zastosowanie od początku 2019 r., podczas gdy zaliczki były odprowadzane w wysokości 18 proc. W efekcie powstała w ostatnim kwartale niedopłata związana z niższymi zaliczkami zostanie zazwyczaj pokryta nadpłatą zaliczek z pierwszych trzech kwartałów. Oczywiście wszystko będzie zależne od konkretnych kwot i terminów uzyskiwania przychodów.

Wyjście awaryjne


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • j.(2019-10-19 15:45) Zgłoś naruszenie 10

    W ogóle skandalem jest zmiana stawki w ciągu roku, żeby tylko wygrać wybory, ale ponadto w ogóle nie rozumiem sensu tej podwyższonej zaliczki, żeby uniknąć "ewentualnej niedopłaty". Przecież zawsze lepiej coś zapłacić później, niż wcześniej, bo to tak, jakby dostawać nieoprocentowaną pożyczkę. Natomiast może być tak, że ktoś składa ten "Wniosek o zastosowanie stawki 17,75", a jednocześnie korzysta z usług firmy pożyczkowej i daje jej zarobić, podczas gdy fiskus w pewnych okolicznościach daje nam swego rodzaju "pożyczkę" za darmo. Tak jest wtedy, gdy z jakichś powodów będziemy mieć dużą niedopłatę w rocznym zeznaniu podatkowym i - moim zdaniem - mija się z celem dobrowolne płacenie wcześniej poprzez podwyższanie zaliczek. Pieniądz ma inną wartość w zależności o czasu poniesienia wydatku i zawsze opłaca za coś płacić później, zamiast wcześniej. To przecież elementarz ekonomii! Ponadto przepis o tej dobrowolnej zaliczce w wysokości 17,75 % jeszcze bardziej komplikuje i tak już strasznie skomplikowane - poprzez prezenty wyborcze (zwolnienie z podatku do 26 lat, 17 proc. od 1 października) - życie płatników. Nie korzystajmy z tego rzekomego dobrodziejstwa i nie składajmy swoim pracodawcom wniosków o podwyższenie zaliczek! Odciążymy pracodawcę od jeszcze jednej komplikacji w rozliczeniach i sami możemy skorzystać, bo przecież można, zamiast dopłacać do zaliczki, gdzieś te pieniądze ulokować na jakiejś lokacie i jeszcze zarobić!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane