statystyki

MF wyjaśnia wątpliwości dotyczące obowiązkowego split paymentu

14.10.2019, 11:39; Aktualizacja: 14.10.2019, 11:51
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

kalkulator, podatki, księgowość, biznes, pracaźródło: ShutterStock

Od 1 listopada podzieloną płatność będą obligatoryjnie stosować firmy działające w takich branżach jak np. elektroniczna, budowlana, paliwowa, stalowa, metali nieżelaznych czy recyklingu. Na łamach DGP zwracaliśmy uwagę, że regulacje wprowadzające obowiązek stosowania tego mechanizmu zostały nieprecyzyjnie sformułowane, więc ich stosowanie może sprawić podatnikom w praktyce wiele kłopotów. Aby rozwiać ich wątpliwości, poprosiliśmy resort finansów o wyjaśnienie kwestii, które według ekspertów nie zostały jednoznacznie rozstrzygnięte w przepisach. 

Odpowiedzi Ministerstwa Finansów z 26 września i 7 października 2019 r. na pytania DGP

DGP: Z art. 10 ustawy z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1751) nie wynika jednoznacznie, jak należy rozliczyć zaliczki otrzymane przed 1 listopada 2019 r., gdy sprzedaż, której one dotyczyły, nastąpi po tej dacie. Jaki sposób postępowania w tej sytuacji jest właściwy?

MF: Przywołany prz epis przejściowy wyrażony w art. 10 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw nie będzie miał zastosowania do opi sanej sytuacji.

W kwestii sposobu rozliczenia w sytuacji opisanej w zapytaniu, kiedy zaliczka była otrzymana przed 1 listopada 2019 r., zaś sprzedaż nastąpi po tej dacie, przy przyjęciu założenia, że faktura na zaliczkę nie obejmowała całości zapłaty za dostawę, należy stwierdzić, że do pozostałej wartości transakcji zastosowanie znajdą nowe regulacje, czyli przepisy obowiązujące od 1 listopada 2019 r., a zatem pozostała część zapłaty powinna być dokonana z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane