statystyki

Biała lista czy baza systemu powszechnej kontroli?

autor: Ewa Sławińska30.09.2019, 09:09; Aktualizacja: 30.09.2019, 09:16
VAT

Firmy muszą się przygotować na sprawdzanie rachunków w wykazie. Od 1 stycznia 2020 r., gdy zapłacą ponad 15 tys. zł na nieprawidłowe konto, utracą prawo zaliczenia wydatku do kosztów.źródło: ShutterStock

1 września 2019 r. zaczęła działać baza danych podatników znana jako biała lista podatników VAT. Przedsiębiorcy są zapewniani, że powstała ona dla ich bezpieczeństwa. Stopniowo jednak okazuje się, że wykaz ten powstał przede wszystkim… dla fiskusa.

W systemie stworzonym wokół białej listy podatników VAT przedsiębiorcy stali się trybikiem w mechanizmie bazy systemu powszechnej kontroli. Do udziału w tym systemie przedsiębiorcy będą zmuszeni. Dlaczego? Bo jeżeli nie będą z niego korzystać, zostaną oskarżeni o brak należytej staranności, pozbawieni prawa do odliczania VAT naliczonego oraz prawa zaliczania wydatków do kosztów podatkowych czy obciążeni solidarną odpowiedzialnością za podatek niezapłacony przez kontrahenta.

Rozważmy, jaki jest przekaz medialny Ministerstwa Finansów w sprawie białej listy. Resort twierdzi, że ma ona zwiększyć bezpieczeństwo i pewność obrotu gospodarczego oraz ograniczyć ryzyko wplątania w oszukańczy proceder wyłudzenia VAT. Użyte w uzasadnieniu tego rozwiązania słowa takie jak „bezpieczeństwo”, „pewność” i „ograniczenie ryzyka” bardzo dobrze się kojarzą. Szkopuł w tym, że nie chodzi tu o bezpieczeństwo, pewność i ograniczenie ryzyka podatników, a bezpieczeństwo i pewność fiskusa.

Przedsiębiorcy w służbie fiskusa


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Obywatel.(2019-09-30 09:41) Zgłoś naruszenie 10

    Jedna wielka bzdura , tak , jak z ochroną danych osobowych ,gdzie gro ludzi handluje danymi osobowymi ,z różnych firm , i jak to ma się do tego że nasze dane osobowe są chronione , przez państwo polskie , jeden wielki cyrk !

    Odpowiedz
  • lara croft(2019-09-30 10:32) Zgłoś naruszenie 11

    Ależ "odkrywczy" artykuł ! Od początku nikt nie ukrywał, że chodzi o uszczelnienie VAT.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane