statystyki

Szef KAS znów odmówił wydania opinii zabezpieczającej

autor: Łukasz Zalewski30.09.2019, 09:09; Aktualizacja: 30.09.2019, 09:14
podatki, pieniądze

To już czwarta odmowa. Tym razem dotyczyła ona podatników, którzy chcieli uzyskać ochronę do działań polegających ostatecznie na sprzedaży udziałów w spółce holdingowej.źródło: ShutterStock

Utworzenie struktury holdingowej i wymiana udziałów przed ich zbyciem nowemu nabywcy spełnia ustawowe kryteria unikania opodatkowania – uznał organ.

To już czwarta odmowa. Tym razem dotyczyła ona podatników, którzy chcieli uzyskać ochronę do działań polegających ostatecznie na sprzedaży udziałów w spółce holdingowej.

Najpierw utworzenie holdingu

W rozstrzygnięciu szefa KAS z 26 sierpnia 2019 r. (sygn. DKP1.8011.4.2019) chodziło o dwóch wnioskodawców, którzy posiadali po 50 proc. udziałów i praw głosu w spółkach A, B i C. Mieli też prawo do 30 proc. udziału w zysku w spółce cywilnej, w której udział w zysku mieli też ich rodzice. Przedsiębiorcy postanowili sprzedać swoje udziały jednemu nabywcy. Podpisali z nim list intencyjny, w którym znalazł się zapis, że wymogiem nabywcy jest restrukturyzacja polegająca na stworzeniu struktury holdingowej. Chciał on bowiem kupić udziały w holdingu, a nie w poszczególnych spółkach należących do wnioskodawców. Z listu wynikało też, że po sprzedaży wnioskodawcy będą pełnili w jednej ze spółek nabywcy funkcję menedżerów. Musieli oni jednak najpierw przekształcić spółkę cywilną w spółkę z o.o., a następnie podjąć inne działania restrukturyzacyjne i wreszcie utworzyć spółkę holdingową. Podatnicy wnieśli do niej udziały w spółkach A, B i C w ramach transakcji wymiany udziałów. Otrzymali w zamian udziały w holdingu o wartości prawie 23 mln zł (wnioskodawca 1.) i ponad 21,5 mln zł (wnioskodawca 2.).

We wniosku o wydanie opinii zabezpieczającej podatnicy wskazali, że ich celem była sprzedaż udziałów i zarządzanie jedną ze spółek nabywcy. Miało to być również korzystne dla nabywcy, bo miał on kupić jedną spółkę, a nie kilka, co oznaczało ograniczenie ryzyka prawnego. Jeśli chodzi o podatkowe skutki, to wnioskodawcy w związku z objęciem udziałów za wkład pieniężny, a następnie ich sprzedażą mieli prawo rozpoznać koszty uzyskania przychodów w momencie zbycia. W związku z wymianą udziałów wnioskodawca 1. miał koszty na poziomie prawie 23 mln zł, a wnioskodawca 2. – ponad 21,5 mln zł. W efekcie obaj osiągnęli korzyść podatkową w wysokości powyżej 4 mln zł. O tyle obniżyli swoje zobowiązanie podatkowe.

To sztuczne i sprzeczne z celami


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane