statystyki

Szef KAS znów odmówił wydania opinii zabezpieczającej

autor: Łukasz Zalewski30.09.2019, 09:09; Aktualizacja: 30.09.2019, 09:14
podatki, pieniądze

To już czwarta odmowa. Tym razem dotyczyła ona podatników, którzy chcieli uzyskać ochronę do działań polegających ostatecznie na sprzedaży udziałów w spółce holdingowej.źródło: ShutterStock

Utworzenie struktury holdingowej i wymiana udziałów przed ich zbyciem nowemu nabywcy spełnia ustawowe kryteria unikania opodatkowania – uznał organ.

To już czwarta odmowa. Tym razem dotyczyła ona podatników, którzy chcieli uzyskać ochronę do działań polegających ostatecznie na sprzedaży udziałów w spółce holdingowej.

Najpierw utworzenie holdingu

W rozstrzygnięciu szefa KAS z 26 sierpnia 2019 r. (sygn. DKP1.8011.4.2019) chodziło o dwóch wnioskodawców, którzy posiadali po 50 proc. udziałów i praw głosu w spółkach A, B i C. Mieli też prawo do 30 proc. udziału w zysku w spółce cywilnej, w której udział w zysku mieli też ich rodzice. Przedsiębiorcy postanowili sprzedać swoje udziały jednemu nabywcy. Podpisali z nim list intencyjny, w którym znalazł się zapis, że wymogiem nabywcy jest restrukturyzacja polegająca na stworzeniu struktury holdingowej. Chciał on bowiem kupić udziały w holdingu, a nie w poszczególnych spółkach należących do wnioskodawców. Z listu wynikało też, że po sprzedaży wnioskodawcy będą pełnili w jednej ze spółek nabywcy funkcję menedżerów. Musieli oni jednak najpierw przekształcić spółkę cywilną w spółkę z o.o., a następnie podjąć inne działania restrukturyzacyjne i wreszcie utworzyć spółkę holdingową. Podatnicy wnieśli do niej udziały w spółkach A, B i C w ramach transakcji wymiany udziałów. Otrzymali w zamian udziały w holdingu o wartości prawie 23 mln zł (wnioskodawca 1.) i ponad 21,5 mln zł (wnioskodawca 2.).

We wniosku o wydanie opinii zabezpieczającej podatnicy wskazali, że ich celem była sprzedaż udziałów i zarządzanie jedną ze spółek nabywcy. Miało to być również korzystne dla nabywcy, bo miał on kupić jedną spółkę, a nie kilka, co oznaczało ograniczenie ryzyka prawnego. Jeśli chodzi o podatkowe skutki, to wnioskodawcy w związku z objęciem udziałów za wkład pieniężny, a następnie ich sprzedażą mieli prawo rozpoznać koszty uzyskania przychodów w momencie zbycia. W związku z wymianą udziałów wnioskodawca 1. miał koszty na poziomie prawie 23 mln zł, a wnioskodawca 2. – ponad 21,5 mln zł. W efekcie obaj osiągnęli korzyść podatkową w wysokości powyżej 4 mln zł. O tyle obniżyli swoje zobowiązanie podatkowe.

To sztuczne i sprzeczne z celami


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane