statystyki

Nie wszyscy zdążyli wygrać w sprawie ulgi meldunkowej

autor: Patrycja Dudek23.09.2019, 07:27; Aktualizacja: 23.09.2019, 07:27
Sprawa, którą w ubiegłym tygodniu rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny, miała tragiczny wymiar. Podatnik, który przez lata walczył z fiskusem o podatek, odebrał sobie życie, a przed sądem reprezentowali go jego następcy prawni – żona i córka. Przekonywały, że spór o ulgę meldunkową przyczynił się do śmierci mężczyzny.kontrola, dokumenty, podatki1

Sprawa, którą w ubiegłym tygodniu rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny, miała tragiczny wymiar. Podatnik, który przez lata walczył z fiskusem o podatek, odebrał sobie życie, a przed sądem reprezentowali go jego następcy prawni – żona i córka. Przekonywały, że spór o ulgę meldunkową przyczynił się do śmierci mężczyzny.kontrola, dokumenty, podatki1źródło: ShutterStock

Kolejny sąd potwierdził, że oświadczenie o zameldowaniu przez co najmniej 12 miesięcy nie było bezwzględnym warunkiem zwolnienia z PIT. Niestety niektórzy nie mają szansy nacieszyć się wygraną.

Sprawa, którą w ubiegłym tygodniu rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny, miała tragiczny wymiar. Podatnik, który przez lata walczył z fiskusem o podatek, odebrał sobie życie, a przed sądem reprezentowali go jego następcy prawni – żona i córka. Przekonywały, że spór o ulgę meldunkową przyczynił się do śmierci mężczyzny.

Nowa korzystna linia

Precedensowe wyroki w sprawie ulgi meldunkowej zapadły w NSA 31 lipca 2019 r. (sygn. akt II FSK 3684/18, II FSK 3685/18). Sąd kasacyjny orzekł wtedy, że jeśli zameldowanie w lokalu było bezsporne, to oświadczenie dla skarbówki nie było potrzebne. – Liczy się to, czy podatnik faktycznie był zameldowany w lokalu, a nie to, czy złożył oświadczenie o zameldowaniu pisemnie albo w jakiejkolwiek innej formie – stwierdził NSA.

Uzasadniając lipcowe rozstrzygnięcie, sąd zwrócił uwagę na cel legislacji. Przypomniał więc, że podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości miał być wymierzony w spekulantów, a nie zwykłych obywateli.

Wcześniej identycznie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 7 marca 2019 r. (sygn. akt III SA/Wa 1202/18). Jego orzeczenie jest już prawomocne, bo fiskus nie złożył skargi kasacyjnej.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Hmmm(2019-09-23 14:16) Zgłoś naruszenie 01

    Przecież wyroki w RP nie moga być sprzeczne ze soba. Kazdy wiec może złożyć o bezprawność wyroku.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane