statystyki

Zorganizowana część przedsiębiorstwa może służyć do innych celów

autor: Patrycja Dudek29.08.2019, 17:00
Zbyty majątek ma służyć do działalności gospodarczej, ale nie musi być ona tożsama

Zbyty majątek ma służyć do działalności gospodarczej, ale nie musi być ona tożsamaźródło: ShutterStock

Nabywca nie musi kontynuować działalności zbywcy, żeby można było mówić o dostawie zorganizowanej części przedsiębiorstwa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o małżonków pozostających w rozdzielności majątkowej. Byli oni współwłaścicielami sąsiadujących ze sobą działek. Na części z nich znajdowały się elektrownie wiatrowe, które mąż wykorzystywał w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, polegającej na wytwarzaniu zielonej energii.

Małżonkowie zdecydowali się na zniesienie współwłasności w drodze darowizny. Odtąd właścicielem wszystkich działek miała być żona, która miała wynajmować je podmiotom posiadającym koncesje na wytwarzanie energii elektrycznej, w tym niewykluczone - swojemu mężowi.

Spór toczył się o to, czy przekazane w darowiźnie składniki majątku stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP). Gdyby tak było, to ich przekazanie nie byłoby objęte podatkiem od towarów i usług (na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT).


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane