statystyki

Split payment wciąż pod znakiem zapytania [WYWIAD]

autor: Łukasz Zalewski12.08.2019, 09:08; Aktualizacja: 12.08.2019, 09:08
Przepis wprowadzający obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności jest jasny – twierdzi Ministerstwo Finansów. Innego zdania są eksperci, którzy uważają, że MF popełniło błąd i powinno dążyć do jego usunięcia.

Przepis wprowadzający obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności jest jasny – twierdzi Ministerstwo Finansów. Innego zdania są eksperci, którzy uważają, że MF popełniło błąd i powinno dążyć do jego usunięcia.źródło: ShutterStock

Przepis wprowadzający obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności jest jasny – twierdzi Ministerstwo Finansów. Innego zdania są eksperci, którzy uważają, że MF popełniło błąd i powinno dążyć do jego usunięcia.

Reakcja MF to odpowiedź na nasz czwartkowy artykuł „Jest problem ze split payment. Podzielona płatność może nie zadziałać” (DGP nr 153/19). Zwróciliśmy w nim uwagę na błąd w nowelizacji ustawy o VAT, która ma od 1 listopada br. wprowadzić obligatoryjny split payment w niektórych branżach (załącznik nr 15 do ustawy o VAT).

Intencją resortu finansów było, aby obowiązek ten dotyczył faktur na kwoty brutto przekraczające 15 tys. zł.

Sęk w tym, że w trzech kluczowych przepisach nowelizacji – tych, które dotyczą obowiązkowego split paymentu, a także solidarnej odpowiedzialności za VAT – pojawia się odesłanie do kwoty stanowiącej „kwotę, o której mowa w art. 19 pkt 2 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców”. W prawie przedsiębiorców jest natomiast mowa o:

kwocie 15 tys. zł, i


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • K.Olczak(2019-11-19 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    Do nowych obowiązków musza dostosować się nie tylko przedsiębiorcy, ale także producenci oprogramowania. Przetestuj za darmo jak Firmao program CRM/ERP już dostosował się do split payment.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane