statystyki

Procedura cofnięcia skutków unikania opodatkowania, czyli fishing expedition z szefem KAS

autor: Agnieszka Tałasiewicz23.07.2019, 07:09; Aktualizacja: 23.07.2019, 07:20
5 lipca 2019 r. na stronie KAS zostały opublikowane wyjaśnienia dotyczące procedury cofnięcia skutków unikania opodatkowania.

5 lipca 2019 r. na stronie KAS zostały opublikowane wyjaśnienia dotyczące procedury cofnięcia skutków unikania opodatkowania.źródło: ShutterStock

Procedura cofnięcia skutków unikania opodatkowania daje podatnikom możliwość wycofania się z wdrożonych agresywnych optymalizacji. Ale czyżby ryby miały same wskakiwać do sieci?

5 lipca 2019 r. na stronie KAS zostały opublikowane wyjaśnienia dotyczące procedury cofnięcia skutków unikania opodatkowania. To nowa instytucja, obowiązująca od 1 stycznia 2019 r., nieznana dotychczas w polskim systemie podatkowym. Jej uruchomienie będzie zależało od inicjatywy podatników, zatem powinni być oni jak najlepiej zorientowani co do jej przebiegu, korzyści i możliwych ryzyk.

Szkoda, że opublikowane wyjaśnień jedynie w niewielkim stopniu przybliżają podatnikom istotę procedury, korzyści oraz ryzyka. Skupiają się głównie na opisie sposobu postępowania.

Jak się wycofać?

Celem procedury cofnięcia skutków unikania podatkowania jest przyznanie podatnikowi możliwości wycofania się z wdrożonych agresywnych optymalizacji podatkowych. Co prawda podatnik nadal będzie musiał „zwrócić korzyść podatkową” (zapłacić podatek w takiej kwocie „jakby optymalizacji nie było”), ale ustawodawca przewidział kilka zachęt, które mają teoretycznie skłaniać podatników do samodzielnego wycofywania się z agresywnych optymalizacji podatkowych.

Przede wszystkim, to do podatnika należy pierwsze słowo w określeniu skutków podatkowych czynności „optymalizacyjnej”, w tym korzyści podatkowej (jest to obowiązkowy element wniosku podatnika inicjującego to postępowanie). Podatnik dodatkowo wskazuje czynność odpowiednią, według której należy ustalić „nieoptymalizacyjne” skutki podatkowe (prawidłową kwotę podatku).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane