statystyki

VAT przy usługach noclegowych i gastronomicznych. Nie zawsze da się odliczyć podatek

autor: Mariusz Szulc23.07.2019, 07:09; Aktualizacja: 23.07.2019, 07:15
Chodziło o spółkę, która kupowała usługi hotelowe i gastronomiczne i je odsprzedawała

Chodziło o spółkę, która kupowała usługi hotelowe i gastronomiczne i je odsprzedawałaźródło: ShutterStock

Podatnik, który odsprzedaje usługi noclegowe i gastronomiczne innym podmiotom, ale sam nie posiada hotelu ani restauracji, nie odliczy VAT z faktur dokumentujących zakupy tych świadczeń – orzekł WSA w Olsztynie.

Wyjaśnił, że niczego w tym zakresie nie zmienił wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 2 maja 2019 r. w sprawie Grupy Lotos (sygn. C-225/18 wydany).

Chodziło o spółkę, która kupowała usługi hotelowe i gastronomiczne i je odsprzedawała. Uważała, że skoro wykorzystuje je w swojej działalności, to powinna mieć prawo odliczenia podatku naliczonego. Sądziła, że przeszkodą nie może być tu art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, który co do zasady nie pozwala odliczać daniny zawartej w cenie usług noclegowych i gastronomicznych.

Spółka argumentowała, że ograniczenie to nie dotyczy podmiotów odsprzedających takie usługi. Powołała się przy tym na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 kwietnia 2017 r. (sygn. akt I FSK 1637/15).


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane