statystyki

Odsetki to nie odszkodowanie. Są z PIT

autor: Łukasz Zalewski18.07.2019, 20:00
Spór z fiskusem toczył się o to, czy odsetki są zwolnione z PIT tak jak należność główna, czy faktycznie należy od nich odprowadzić podatek.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy odsetki są zwolnione z PIT tak jak należność główna, czy faktycznie należy od nich odprowadzić podatek.źródło: ShutterStock

Odsetki za spóźnioną wypłatę odszkodowania bądź zadośćuczynienia nie są zwolnione z podatku – orzekł po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny.

Nie zdecydował się zadać w tej sprawie pytania prawnego pod uchwałę 7 sędziów. Wyrok wpisuje się w ugruntowaną linię orzeczniczą sądu kasacyjnego.

Chodziło o syna, który stracił ojca wskutek śmiertelnego wypadku w pracy. Pracodawca zobowiązał się w ugodzie sądowej wypłacić 300 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami jako zadośćuczynienie za krzywdę. Firma zrealizowała to zobowiązanie, a w związku z wypłaconymi odsetkami (prawie 103 tys. zł) wystawiła PIT-8C.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy odsetki są zwolnione z PIT tak jak należność główna, czy faktycznie należy od nich odprowadzić podatek.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane