statystyki

Czy nielegalna działalność podlega VAT?

autor: Aneta Szwęch19.07.2019, 19:00; Aktualizacja: 19.07.2019, 19:16
W obrocie gospodarczym spotyka się rozmaite sytuacje, w których dochodzi do naruszenia prawa, w wyniku czego pojawia się wątpliwość związana z opodatkowaniem VAT.

W obrocie gospodarczym spotyka się rozmaite sytuacje, w których dochodzi do naruszenia prawa, w wyniku czego pojawia się wątpliwość związana z opodatkowaniem VAT.źródło: ShutterStock

Prowadzę biuro rachunkowe. Jeden z moich klientów zajmuje się handlem podróbkami towarów znanych marek. Czy taka działalność nie jest objęta ustawą o VAT i w rezultacie sprzedaż tego rodzaju towarów w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem należnym?

J edną z nadrzędnych zasad wspólnego systemu VAT jest zasada powszechności, która w Polsce wynika z art. 5 ustawy o VAT. Opodatkowaniu VAT podlega bowiem każda dostawa towarów i każde świadczenie usług w danej fazie obrotu dokonane:

przez podatnika,

na terytorium naszego kraju,

za wynagrodzeniem.

Przy czym wymienione wyżej czynności podlegają VAT niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Wyjątek od tej zasady przewiduje art. 6 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym przepisów tego aktu nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Z założenia celem wprowadzenia tego zapisu była rezygnacja z opodatkowywania zachowań niepożądanych, sprzecznych z prawem. Dlatego art. 6 pkt 2 ustawy o VAT ma wykluczać tego typu przypadki.

W obrocie gospodarczym spotyka się jednak rozmaite sytuacje, w których dochodzi do naruszenia prawa, w wyniku czego pojawia się wątpliwość związana z opodatkowaniem VAT. Przy czym Trybunał Sprawiedliwości UE podkreśla, że dana czynność nie może uniknąć obciążenia podatkiem od wartości dodanej tylko dlatego, że została wykonana nielegalnie, natomiast ta sama czynność wykonana w sposób legalny zostanie nim opodatkowana.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane