statystyki

Czy nielegalna działalność podlega VAT?

autor: Aneta Szwęch19.07.2019, 19:00; Aktualizacja: 19.07.2019, 19:16
W obrocie gospodarczym spotyka się rozmaite sytuacje, w których dochodzi do naruszenia prawa, w wyniku czego pojawia się wątpliwość związana z opodatkowaniem VAT.

W obrocie gospodarczym spotyka się rozmaite sytuacje, w których dochodzi do naruszenia prawa, w wyniku czego pojawia się wątpliwość związana z opodatkowaniem VAT.źródło: ShutterStock

Prowadzę biuro rachunkowe. Jeden z moich klientów zajmuje się handlem podróbkami towarów znanych marek. Czy taka działalność nie jest objęta ustawą o VAT i w rezultacie sprzedaż tego rodzaju towarów w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem należnym?

J edną z nadrzędnych zasad wspólnego systemu VAT jest zasada powszechności, która w Polsce wynika z art. 5 ustawy o VAT. Opodatkowaniu VAT podlega bowiem każda dostawa towarów i każde świadczenie usług w danej fazie obrotu dokonane:

przez podatnika,

na terytorium naszego kraju,

za wynagrodzeniem.

Przy czym wymienione wyżej czynności podlegają VAT niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Wyjątek od tej zasady przewiduje art. 6 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym przepisów tego aktu nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Z założenia celem wprowadzenia tego zapisu była rezygnacja z opodatkowywania zachowań niepożądanych, sprzecznych z prawem. Dlatego art. 6 pkt 2 ustawy o VAT ma wykluczać tego typu przypadki.

W obrocie gospodarczym spotyka się jednak rozmaite sytuacje, w których dochodzi do naruszenia prawa, w wyniku czego pojawia się wątpliwość związana z opodatkowaniem VAT. Przy czym Trybunał Sprawiedliwości UE podkreśla, że dana czynność nie może uniknąć obciążenia podatkiem od wartości dodanej tylko dlatego, że została wykonana nielegalnie, natomiast ta sama czynność wykonana w sposób legalny zostanie nim opodatkowana.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane