NSA: Firmy pożyczkowe były na równi z bankami

autor: Patrycja Dudek13.07.2019, 13:00
Sądy zwróciły również uwagę na to, że w 2016 r. instytucje pożyczkowe objęte zostały tzw. podatkiem bankowym, podobnie jak banki i towarzystwa ubezpieczeniowe.

Sądy zwróciły również uwagę na to, że w 2016 r. instytucje pożyczkowe objęte zostały tzw. podatkiem bankowym, podobnie jak banki i towarzystwa ubezpieczeniowe.źródło: ShutterStock

Do 2018 r. fiskus nie miał prawa odmawiać firmom pożyczkowym ujmowania nieściągalnych wierzytelności w kosztach podatkowych – orzekł NSA.

Do 2018 r. fiskus nie miał prawa odmawiać firmom pożyczkowym ujmowania nieściągalnych wierzytelności w kosztach podatkowych – orzekł NSA.

Dziś takie uprawnienie przysługuje tylko podmiotom, których działalność podlega Komisji Nadzoru Finansowego.

Chodziło o art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b ustawy o CIT. Do końca 2017 r. z przepisu tego wynikało, że kredyty i pożyczki odpisane jako nieściągalne mogą być kosztem uzyskania przychodu pod warunkiem, że zostały udzielone przez jednostki organizacyjne uprawnione na podstawie odrębnych ustaw regulujących zasady ich funkcjonowania do udzielania kredytów i pożyczek.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane