Rząd wprowadził mechanizm naliczania ZUS dla mniejszych firm, tzw. mały ZUS, z którego korzystają liczne przedsiębiorstwa; obniżamy podatek dochodowy, dzięki czemu obywatele, w tym przedsiębiorcy będą płacić mniej podatków - mówił PAP rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do listu Rzecznik MŚP.

W ostatnich dniach media informowały, że w przyszłym roku nastąpi podwyżka składek ZUS płaconych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. "Rzeczpospolita" napisała w czwartek, że od stycznia przyszłego roku 1,5 mln osób prowadzących działalność gospodarczą zapłaci miesięcznie nawet 120 zł więcej składek niż obecnie.

W związku z tym, że rząd prognozuje wzrost przeciętnych pensji Polaków w kolejnym roku (wzrosnąć ma też minimalne wynagrodzenie – z 2250 zł w 2019 r. do 2450 zł w przyszłym roku) automatycznie wzrośnie też podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. "To normalna konsekwencja prognozowanego wzrostu wynagrodzeń" – wskazało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.