Dodatek za zastępstwo ze składkami jak wynagrodzenie

autor: Marcin Nagórek27.06.2019, 11:20; Aktualizacja: 27.06.2019, 11:21
dokumenty

Czy takie świadczenie będzie oskładkowane, skoro nigdzie nie jest to uregulowane?źródło: ShutterStock

Prowadzę serwis samochodowy. Obecnie dwóch pracowników jest na urlopach i przez to inni mają więcej pracy. Chcę im to zrekompensować dodatkiem do pensji. Czy takie świadczenie będzie oskładkowane, skoro nigdzie nie jest to uregulowane?

Rzeczywiście, proponowane przez pracodawcę świadczenie nie wynika ani z przepisów kodeksu pracy (dalej: k.p.), ani z żadnej innej ustawy. Należy więc do niego stosować zasadę wynikającą z art. 9 par. 2 k.p. Zgodnie z nią postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy k.p. oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Dodatek do pensji jest niewątpliwie korzystną zmianą dla pracowników, nie ma więc przeszkód, aby go przyznać.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane