statystyki

Przepisy o podatku u źródła stały się odrobinę jaśniejsze

autor: Mariusz Szulc24.06.2019, 09:02
Przy transakcjach z firmami powiązanymi należyta staranność powinna więc obejmować uzyskanie dokumentów grupowych, które wyjaśnią kierunek przepływów finansowych i rolę podmiotu, do którego wypłacane są pieniądze.

Przy transakcjach z firmami powiązanymi należyta staranność powinna więc obejmować uzyskanie dokumentów grupowych, które wyjaśnią kierunek przepływów finansowych i rolę podmiotu, do którego wypłacane są pieniądze.źródło: ShutterStock

Do końca czerwca będzie można przesyłać drogą elektroniczną na adres Departamentu Systemu Podatkowego (sekretariat.SP@mf.gov.pl) uwagi do projektu objaśnień dotyczących zasad poboru podatku u źródła.

Chodzi o znowelizowane przepisy, które weszły w życie z początkiem 2019 r., ale okazały się na tyle niejasne, że minister finansów odroczył ich stosowanie do 1 lipca br. Resort obiecał, że do tego czasu najważniejsze wątpliwości zostaną rozwiane w formie objaśnień podatkowych. Podatnicy, którzy się do nich zastosują, będą chronieni przed negatywnymi konsekwencjami w razie kontroli urzędników fiskusa. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy projekt takich objaśnień.

Co się zmieniło

Przypomnijmy, że zmiany objęły firmy, które wypłacają za granicę ponad 2 mln zł rocznie z tytułu np. dywidendy, odsetek, należności licencyjnych i wynagrodzeń z tytułu świadczenia usług niematerialnych. Do tej pory mogły one stosować zwolnienia bądź preferencyjne stawki z umów międzynarodowych już w chwili wypłaty. Od początku 2019 r. firmy, które przekroczą limit, powinny najpierw pobrać podatek (PIT lub CIT) według stawki krajowej (zasadniczo 20 proc.), a dopiero potem starać się o jego zwrot.

Podatnicy, którzy wypłacają za granicę należności odsetkowe, licencyjne lub dywidendę, nadal będą mogli korzystać z preferencji już w chwili wypłaty, ale pod warunkiem posiadania opinii fiskusa o stosowaniu zwolnienia. Podatnicy wypłacający wynagrodzenie z tytułu usług niematerialnych, aby skorzystać z preferencji, w chwili wypłaty mogą składać oświadczenia o tym, że zachowali należytą staranność w weryfikacji kontrahenta i zgromadzili wymagane dokumenty (przede wszystkim certyfikat rezydencji kontrahenta).


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane