statystyki

Przepisy o podatku u źródła stały się odrobinę jaśniejsze

autor: Mariusz Szulc24.06.2019, 09:02
Przy transakcjach z firmami powiązanymi należyta staranność powinna więc obejmować uzyskanie dokumentów grupowych, które wyjaśnią kierunek przepływów finansowych i rolę podmiotu, do którego wypłacane są pieniądze.

Przy transakcjach z firmami powiązanymi należyta staranność powinna więc obejmować uzyskanie dokumentów grupowych, które wyjaśnią kierunek przepływów finansowych i rolę podmiotu, do którego wypłacane są pieniądze.źródło: ShutterStock

Do końca czerwca będzie można przesyłać drogą elektroniczną na adres Departamentu Systemu Podatkowego (sekretariat.SP@mf.gov.pl) uwagi do projektu objaśnień dotyczących zasad poboru podatku u źródła.

Chodzi o znowelizowane przepisy, które weszły w życie z początkiem 2019 r., ale okazały się na tyle niejasne, że minister finansów odroczył ich stosowanie do 1 lipca br. Resort obiecał, że do tego czasu najważniejsze wątpliwości zostaną rozwiane w formie objaśnień podatkowych. Podatnicy, którzy się do nich zastosują, będą chronieni przed negatywnymi konsekwencjami w razie kontroli urzędników fiskusa. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy projekt takich objaśnień.

Co się zmieniło

Przypomnijmy, że zmiany objęły firmy, które wypłacają za granicę ponad 2 mln zł rocznie z tytułu np. dywidendy, odsetek, należności licencyjnych i wynagrodzeń z tytułu świadczenia usług niematerialnych. Do tej pory mogły one stosować zwolnienia bądź preferencyjne stawki z umów międzynarodowych już w chwili wypłaty. Od początku 2019 r. firmy, które przekroczą limit, powinny najpierw pobrać podatek (PIT lub CIT) według stawki krajowej (zasadniczo 20 proc.), a dopiero potem starać się o jego zwrot.

Podatnicy, którzy wypłacają za granicę należności odsetkowe, licencyjne lub dywidendę, nadal będą mogli korzystać z preferencji już w chwili wypłaty, ale pod warunkiem posiadania opinii fiskusa o stosowaniu zwolnienia. Podatnicy wypłacający wynagrodzenie z tytułu usług niematerialnych, aby skorzystać z preferencji, w chwili wypłaty mogą składać oświadczenia o tym, że zachowali należytą staranność w weryfikacji kontrahenta i zgromadzili wymagane dokumenty (przede wszystkim certyfikat rezydencji kontrahenta).


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane