statystyki

Jeden błąd i sprawozdania brak. Zarządy pod ścianą

autor: Patryk Słowik11.06.2019, 08:00; Aktualizacja: 12.06.2019, 15:04
Wprowadzając obowiązkowe sprawozdania w formie elektronicznej, nie przemyślano wszystkich konsekwencji.

Wprowadzając obowiązkowe sprawozdania w formie elektronicznej, nie przemyślano wszystkich konsekwencji.źródło: ShutterStock

Elektronicznego dokumentu zakwestionowanego przez Krajowy Rejestr Sądowy z powodu błędów w strukturze nie sposób poprawić. Przepisy nie przewidują takiej sytuacji. Zdaniem ekspertów konieczna jest pilna nowelizacja ustawy.

Wprowadzając obowiązkowe sprawozdania w formie elektronicznej, nie przemyślano wszystkich konsekwencji. Skutki braku pomyślunku poniosą zaś przedsiębiorcy. O co chodzi? Zdarzają się przypadki, gdy zatwierdzone przez uprawniony organ spółki sprawozdanie finansowe jest odrzucane w systemie elektronicznym z powodu błędów w strukturze. Nie zawsze jest to wina osoby przygotowującej sprawozdanie. W normalnej sytuacji przedsiębiorca po prostu przesłałby poprawioną wersję. Tyle że przepisy o rachunkowości nie przewidują takiej możliwości. Przyjmuje się, że sprawozdania w ogóle nie ma.

– A za niezłożenie go w terminie zarządowi grozi odpowiedzialność karna. W skrajnych przypadkach do dwóch lat pozbawienia wolności – spostrzega mec. Mateusz Medyński. – I przygotowanie nowego, poprawionego sprawozdania przed taką odpowiedzialnością nie chroni. Będzie to bowiem zupełnie nowe sprawozdanie i sporządzone w późniejszej dacie. Najczęściej już po upływie terminu na przekazanie dokumentu organom państwa – dodaje.

Spółki w takiej sytuacji będą zapewne rozważać, czy nie zwołać raz jeszcze zwyczajnego zgromadzenia wspólników i nie zatwierdzić sprawozdania ponownie, ale już w wersji bez błędów. Kłopot polega jednak na tym, że więcej niż jedno zwyczajne zgromadzenie mogłoby zostać uznane za niedopuszczalne. Musiałoby ono być nadzwyczajne, ale takie z kolei nie może zatwierdzać sprawozdania. Nie ma bowiem do tego uprawnień – takie przysługują tylko zgromadzeniu zwyczajnemu. Koło się więc zamyka – sytuacja jest patowa.

Agata Wysoczyńska, radca prawny w kancelarii BCLA Bisiorek, Cieśliński i Wspólnicy, uważa, że konieczna wydaje się nowelizacja ustawy o rachunkowości, dająca możliwość korekty sprawozdań finansowych błędnych jedynie pod względem struktury logicznej.

Także Bartosz Sierakowski, radca prawny w kancelarii Zimmerman i Wspólnicy, przyznaje, że dziś dobrego rozwiązania, poza sprawdzeniem dokumentu przed wysłaniem, nie ma.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Todzia(2019-06-11 09:09) Zgłoś naruszenie 10

    W Niemczech podatnicy maja termin 2 letni do złożenia sprawozdania. A w Polsce wszystko na "wariata " ! Autorzy o sporządzeniu i podpisaniu sprawozdania nie mają pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarczej !! Po co ten idiotyczny pośpiech ?

    Odpowiedz
  • gość(2019-06-19 13:39) Zgłoś naruszenie 00

    Co za głupota?! Dlaczego po raz drugi nie można zwołać Zwyczajnego?! Rozumiem, że po opublikowaniu w KRS to już następnego gniota nie może zwyczajne za ten sam okres zatwierdzić - z uwagi na cel jaki ma info w KRS. Osoby trzecie mogły już się zapoznać i podjąć stosowne decyzje a więc takie może być zmienione tylko za pomocą procedur sądowych. Ale tu?! Dupkom po prawie odbija!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane