statystyki

Dom, tak jak gotówka, powinien być bez PIT

autor: Patrycja Dudek30.05.2019, 07:34; Aktualizacja: 30.05.2019, 08:40
Sejm podzielił zdanie lubelskiego sądu, że pozbycie się nieruchomości otrzymanej w darowiźnie bywa często podyktowane trudną sytuacją materialną lub życiową.

Sejm podzielił zdanie lubelskiego sądu, że pozbycie się nieruchomości otrzymanej w darowiźnie bywa często podyktowane trudną sytuacją materialną lub życiową.źródło: ShutterStock

Kto sprzedaje nieruchomość otrzymaną w darowiźnie od najbliższej rodziny, musi zapłacić podatek. Ci, którzy otrzymują od razu pieniądze, daniny nie płacą. To narusza konstytucyjną zasadę równości – uważa Sejm. W ten sposób odniósł się on do pytania prawnego, które czeka na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 1/19).

Skierował je do TK Sąd Rejonowy Lublin-Zachód. Uznał, że dochód ze sprzedaży domu otrzymanego od najbliższej rodziny nie powinien być opodatkowany, nawet jeśli zbycie ma miejsce przed upływem 5 lat od darowizny.

Argumentem sądu było to, że gdyby obdarowany dostał pieniądze, a nie dom, to mógłby nimi swobodnie rozporządzać. Dlaczego więc musi czekać 5 lat ze spieniężeniem domu, gdy nie ma środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb swojej rodziny? – spytał sąd. Jego zdaniem zróżnicowanie sytuacji podatników ze względu na przedmiot darowizny narusza konstytucyjną zasadę równości. Pisaliśmy o tym w artykule „PIT od sprzedaży nieruchomości trafił do Trybunału Konstytucyjnego” (DGP nr 14/2019).

Dodatkowym argumentem lubelskiego sądu była tegoroczna nowelizacja ustawy o PIT. Poprawiła ona sytuację spadkobierców sprzedających nieruchomości. W ich przypadku 5-letni termin, po którym mogą zbyć nieruchomość bez PIT, liczy się od daty jej nabycia przez spadkodawcę, a nie od daty spadku. Zdaniem sądu nowelizacja przepisów jest dowodem na to, że wcześniejsze regulacje były błędne.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane