statystyki

Dom, tak jak gotówka, powinien być bez PIT

autor: Patrycja Dudek30.05.2019, 07:34; Aktualizacja: 30.05.2019, 08:40
Sejm podzielił zdanie lubelskiego sądu, że pozbycie się nieruchomości otrzymanej w darowiźnie bywa często podyktowane trudną sytuacją materialną lub życiową.

Sejm podzielił zdanie lubelskiego sądu, że pozbycie się nieruchomości otrzymanej w darowiźnie bywa często podyktowane trudną sytuacją materialną lub życiową.źródło: ShutterStock

Kto sprzedaje nieruchomość otrzymaną w darowiźnie od najbliższej rodziny, musi zapłacić podatek. Ci, którzy otrzymują od razu pieniądze, daniny nie płacą. To narusza konstytucyjną zasadę równości – uważa Sejm. W ten sposób odniósł się on do pytania prawnego, które czeka na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 1/19).

Skierował je do TK Sąd Rejonowy Lublin-Zachód. Uznał, że dochód ze sprzedaży domu otrzymanego od najbliższej rodziny nie powinien być opodatkowany, nawet jeśli zbycie ma miejsce przed upływem 5 lat od darowizny.

Argumentem sądu było to, że gdyby obdarowany dostał pieniądze, a nie dom, to mógłby nimi swobodnie rozporządzać. Dlaczego więc musi czekać 5 lat ze spieniężeniem domu, gdy nie ma środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb swojej rodziny? – spytał sąd. Jego zdaniem zróżnicowanie sytuacji podatników ze względu na przedmiot darowizny narusza konstytucyjną zasadę równości. Pisaliśmy o tym w artykule „PIT od sprzedaży nieruchomości trafił do Trybunału Konstytucyjnego” (DGP nr 14/2019).

Dodatkowym argumentem lubelskiego sądu była tegoroczna nowelizacja ustawy o PIT. Poprawiła ona sytuację spadkobierców sprzedających nieruchomości. W ich przypadku 5-letni termin, po którym mogą zbyć nieruchomość bez PIT, liczy się od daty jej nabycia przez spadkodawcę, a nie od daty spadku. Zdaniem sądu nowelizacja przepisów jest dowodem na to, że wcześniejsze regulacje były błędne.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane