statystyki

Jak rozliczyć uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności?

autor: Marcin Szymankiewicz24.05.2019, 17:00
W przypadku gdy po złożeniu deklaracji VAT-7j, w której dokonano tej korekty, należność zastała uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel obowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta.

W przypadku gdy po złożeniu deklaracji VAT-7j, w której dokonano tej korekty, należność zastała uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel obowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta.źródło: ShutterStock

Spółka Y z o.o. (podatnik VAT czynny) sprzedała 1 lutego 2019 r. spółce X z o.o. (podatnik VAT czynny) towary na łączną kwotę 10 000 zł netto plus VAT: 2300 zł. Na udokumentowanie tej dostawy spółka Y. wystawiła fakturę z 1 lutego 2019 r. z siedmiodniowym terminem płatności (do 8 lutego 2019 r.). Pomiędzy spółką Y i spółką X nie zachodzą żadne powiązania.

U WIERZYCIELA

Kontrahent nie zapłacił za nabyte towary w ogóle. Czy spółka Y może skorzystać z jakiejś ulgi podatkowej na gruncie rozliczenia VAT i CIT w związku z brakiem otrzymania zapłaty? Spółka Y wykazała podatek należny od dostawy tych towarów w deklaracji VAT-7 za luty 2019 r., kiedy powstał obowiązek podatkowy od tej dostawy. W lutym 2019 r. spółka Y rozpoznała także przychody należne z tytułu tej dostawy. W momencie dokonania dostawy tych towarów nabywca, tj. spółka X, był podatnikiem VAT czynnym niebędącym ani w trakcie postępowań restrukturyzacyjnego i upadłościowego, ani w trakcie likwidacji. Rokiem podatkowym spółki Y jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT rozlicza ona za okresy miesięczne. Spółka Y prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości.

vat


Pozostało jeszcze 94% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane