statystyki

Jak rozliczyć uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności?

autor: Marcin Szymankiewicz24.05.2019, 17:00
W przypadku gdy po złożeniu deklaracji VAT-7j, w której dokonano tej korekty, należność zastała uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel obowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta.

W przypadku gdy po złożeniu deklaracji VAT-7j, w której dokonano tej korekty, należność zastała uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel obowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta.źródło: ShutterStock

Spółka Y z o.o. (podatnik VAT czynny) sprzedała 1 lutego 2019 r. spółce X z o.o. (podatnik VAT czynny) towary na łączną kwotę 10 000 zł netto plus VAT: 2300 zł. Na udokumentowanie tej dostawy spółka Y. wystawiła fakturę z 1 lutego 2019 r. z siedmiodniowym terminem płatności (do 8 lutego 2019 r.). Pomiędzy spółką Y i spółką X nie zachodzą żadne powiązania.

U WIERZYCIELA

Kontrahent nie zapłacił za nabyte towary w ogóle. Czy spółka Y może skorzystać z jakiejś ulgi podatkowej na gruncie rozliczenia VAT i CIT w związku z brakiem otrzymania zapłaty? Spółka Y wykazała podatek należny od dostawy tych towarów w deklaracji VAT-7 za luty 2019 r., kiedy powstał obowiązek podatkowy od tej dostawy. W lutym 2019 r. spółka Y rozpoznała także przychody należne z tytułu tej dostawy. W momencie dokonania dostawy tych towarów nabywca, tj. spółka X, był podatnikiem VAT czynnym niebędącym ani w trakcie postępowań restrukturyzacyjnego i upadłościowego, ani w trakcie likwidacji. Rokiem podatkowym spółki Y jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT rozlicza ona za okresy miesięczne. Spółka Y prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości.

vat


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane