Ulga rehabilitacyjna obejmuje coraz więcej wydatków

autor: Łukasz Zalewski, Magdalena Majkowska03.04.2019, 08:08; Aktualizacja: 03.04.2019, 08:48
telefon-komórka-smartfon-komputer-laptop

Skoro komputer wyposażony w odpowiednie oprogramowanie jest dostosowany do niepełnosprawności podatnika i ułatwi mu wykonywanie podstawowych czynności życiowych, to jego zakup jest objęty ulgą rehabilitacyjną. Można go odliczyć od dochodu w pełnej kwocie.źródło: ShutterStock

Osoba na rencie inwalidzkiej może odliczyć zakup laptopa za 1599 zł. Od dochodu można też odjąć wydatek na zakup telefonu z aplikacją do walki z cukrzycą. Podobnie – koszt psychoterapii, bo jak potwierdził dyrektor KIS, jest to zabieg rehabilitacyjny.

O odliczenie wydatku na zakup telefonu dostosowanego do wymogów aplikacji ułatwiającej leczenie spytała mama chłopca chorego na cukrzycę. Wyjaśniła, że urządzenie przesyła rodzicom informację o poziomie glukozy ich dziecka, co umożliwia szybką reakcję na zmiany stężenia glukozy i ogranicza ryzyko wystąpienia komplikacji zdrowotnych. Telefon z aplikacją pozwala zmierzyć poziom cukru we krwi bez konieczności nakłuwania skóry, archiwizuje dane o poziomie glukozy i ma wiele innych funkcji przydatnych w leczeniu i rehabilitacji niepełnosprawności wynikającej z cukrzycy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że koszt zakupu takiego telefonu można odliczyć w zeznaniu rocznym, w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Przyznał, że dzięki rozwojowi nauki i techniki takie urządzenia jak np. telefon, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, stają się również urządzeniami ułatwiającymi wykonywanie czynności życiowych osobom niepełnosprawnym. A zainstalowanie aplikacji wskazuje na indywidualny charakter takiego wydatku, związany z niepełnosprawnością. Na dodatek do stosowania z aplikacją zalecane są wybrane telefony z systemami operacyjnymi, które zostały poddane odpowiednim testom. To również oznacza, że posiadają one cechy indywidualnego sprzętu do rehabilitacji – potwierdził dyrektor KIS.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane