Kto i pod jakimi warunkami może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej

autor: Aneta Szwęch01.04.2019, 10:09; Aktualizacja: 01.04.2019, 10:09
Zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej wynikają z art. 5a pkt 18a–18c oraz art. 26h ustawy o PIT, które weszły w życie z 1 stycznia 2019 r.

Zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej wynikają z art. 5a pkt 18a–18c oraz art. 26h ustawy o PIT, które weszły w życie z 1 stycznia 2019 r.źródło: ShutterStock

Jesienią ubiegłego roku rozpocząłem budowę domu jednorodzinnego. Obecnie dom jest w stanie surowym otwartym. W najbliższym czasie zamierzam ponieść wydatki na zakup i montaż: stolarki okiennej i drzwiowej, pieca gazowego kondensacyjnego oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Czy faktury otrzymane na te zakupy będę mógł rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu podatkowym za 2019 r., skoro budowę rozpocząłem w roku poprzednim?

Zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej wynikają z art. 5a pkt 18a–18c oraz art. 26h ustawy o PIT, które weszły w życie z 1 stycznia 2019 r. Celem wprowadzonej ulgi jest poprawa jakości powietrza realizowana m.in. w ramach programu „Czyste powietrze”. Preferencja ta ma zachęcić podatników do aktywnego włączenia się w realizację procesu poprawy jakości powietrza w Polsce. Z tego powodu ustawodawca objął ulgą te przedsięwzięcia termomodernizacyjne, które powodują zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną i wynikające z tego zmniejszenie wielkości emisji zanieczyszczenia z procesu spalania paliw do celów grzewczych. Jest to zachęta dla tych podatników, którzy są w stanie sfinansować przedsięwzięcie termomodernizacyjne bez udziału środków publicznych, czyli m.in. bez dofinansowania ze środków NFOŚiGW lub WFOŚiGW.

Komu przysługuje preferencja

Ulga termomodernizacyjna dotyczy podatnika będącego właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, który uzyskuje dochody (przychody) opodatkowane według skali podatkowej, podatkiem liniowym według stawki 19 proc. lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik ten może odliczyć od dochodu (przychodów) poniesione w roku podatkowym wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi, które są związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku. Wykaz tych materiałów budowlanych, urządzeń i usług (dalej: wykaz) określa rozporządzenie ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. poz. 2489). Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur, przy czym kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Do limitu 53 tys. zł wchodzą wydatki w kwocie brutto (razem z VAT), jeśli VAT nie został odliczony na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.).


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane