statystyki

Spory o przedawnienie. Uchwała NSA nie rozwiązała fundamentalnego problemu [WYWIAD]

autor: Łukasz Zalewski25.03.2019, 08:23; Aktualizacja: 25.03.2019, 08:45
Czy nowa ordynacja podatkowa rozwiąże problem nadużyć organów?

Czy nowa ordynacja podatkowa rozwiąże problem nadużyć organów?źródło: ShutterStock

- Ani stanowisko poszerzonego składu NSA, ani wcześniejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie rozwiązały sporów o przedawnienie. Nadzieję na to daje projekt nowej ordynacji podatkowej - mówi Dorota Szubielska dla DGP.

W ubiegły poniedziałek zapadła uchwała NSA (I FPS 3/18), a dzień później wyrok sądu kasacyjnego (II FSK 960/17). Z orzeczeń wynikało, że błędne doręczenie zawiadomienia o wszczęciu postępowania karnoskarbowego powoduje, iż bieg terminu przedawnienia nie ulega zawieszeniu. Dla skarżącego oznaczało to zakończenie sporu o 17 mln zł PIT oraz zwrot 200 tys. zł kosztów sądowych. Czy podobnych spraw dotyczących błędnego doręczenia zawiadomienia jest dużo?

Sądzę, że może być ich sporo. Wiele z nich to sprawy, w których postępowania kontrolne wszczynane były rzutem na taśmę, czyli w listopadzie lub w grudniu, tuż przed upływającym z końcem roku terminem przedawnienia. Wtedy w pośpiechu łatwo o popełnienie błędu, w tym nieprawidłowe doręczenie, niewłaściwą treść zawiadomienia bądź nieustalenie, czy podatnik jest reprezentowany przez pełnomocnika.

Co więc dała podatnikom uchwała NSA?

Daje pewność, że wystarczający jest zarzut nieprawidłowego doręczenia zawiadomienia, gdy podatnik był reprezentowany przez pełnomocnika, a zawiadomienie doręczono innej osobie. W sprawie, w której 19 marca br. został ogłoszony pouchwałowy wyrok, organ podatkowy dokonał doręczenia zastępczego, mimo że podatnik był reprezentowany przez pełnomocnika. Pismo odebrała osoba dorosła, którą zastano w miejscu zamieszkania podatnika.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane